Nora Connolly O’Brien Kimdir?


Nora Connolly O’Brien, sendikacı, Irlandalı bir cumhuriyetçi ve parlamenterdir. Iskoçya’da, bir sosyal aktivist olan James Connolly’nin kızı olarak dünyaya gelmişti. Ailesi 1903 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiş ve kendisi burada şapka yapımında çalışmıştı. Babası ile birlikte işçi toplantılarına katılıyor ve onun çıkardığı The Harp adlı gazete için çalışıyordu.

Nora Connolly O'Brien
Nora Connolly O’Brien

Gençliği

1910 yılında İrlanda, Belfast’a taşındılar. Nora burada değirmenlerde çalıştı ve askerlik eğitimi göreceği Fianna Eireann’e (Cumhuriyetçi Gençlik Hareketi) katıldı. O zamanlar ayrıca, Cumamı na mBan’m (Devrimci Kadınlar Birliği) Belfast şubesinin örgütlenmesine katıldı ve onlara ilk yardım dersleri verdi. O sırada sendikaların güçlenmesi ve işçilerin birleşerek, zor fabrika koşullanna karşı harekete geçmesi ile, bu bölgede grev ve lokavtlarda artış söz konusuydu. İ913’teki Keten Grevi sırasında Nora, babasının da konuştuğu mitingte ilk defa halka hitap etti: “Sen (James Connolly) beni kızın olarak mitinglere götürdün ve şimdi de ben işçi olarak buraya geldim”.

Mücadelesi

1914 yılında James Connolly, Yurttaş Ordusu komutanı olmuş ve hareketin odak noktası, askeri mücadeleye doğru kaymıştı. Kadınlar, Yurttaş Ordusu’nda eşit haklara sahipti ve Nora da gönüllü topluyordu. “Yüzleri kömür tozundan kararmıştı, bazılarının yüzlerinde çimento ya da buğday tozlan, gemilerden, tersanelerden, makine atölyelerinden, fabrikalardan, terkedilmiş kamyon ve kamyonetlerden gelmişlerdi.”

Dublin’de Fianna Kongresi için Nora, Howth silah kaçakçılığı operasyonunda yer almış ve Belfast yolundaki binlerce tüfeğin Constance Markievicz’in kır evinde bir geceliğine saklanmasını sağlamıştı. Nora ayrıca babasına gazete işinde de yardımcı oluyordu. İşçilerin Cumhuriyeti, hem işçilere hem de gönüllülere ulaşarak devrimci hareketi genişletiyordu. 1916’da Paskalya Ayaklanması’nın hazırlıkları sırasında Nora, Amerika trlandalılan ile ilişki kurmuş ve Liam Mellows isimli bir aktivistin Reading hapishanesinden kaçtıktan sonra bir rahip kılığında İrlanda’ya geri dönmesine yardım etmiştir.

Mücadelesi

Ayaklanma sırasında Nora, gönüllü toplama ve gizli haber iletimi için Belfast’a gönderilir. Dundalk ile Dublin arasında hiçbir tren çalışmadığı için elli kilometre yürür. Ancak isyancılar teslim olmuştur. İngiliz askerleri sayıca on kat daha üstündür.

Nora, çarpışmaya zamanında ulaşamadığı için kahrolmuştur. Yer aldığı bütün bu eylemlerden dolayı, sonradan idam edilecek olan babası ile birlikte hapse atılacaktır. Amerika’ya Easter Ayaklanması hakkında konuşmak için giden Nora’nm tekrar İrlanda’ya girmesi yasaklandı, fakat o, ülkeye değişik bir kılıkta girmeyi başarmıştı. Nora, Dublin’de Nakliyeciler Birliği’nde çalıştı ve genel seçimlerde Sinn Fein’in kampanyasında çalıştı. 1922’de, ulusal harekete katılmış olan Seamus O’Brien ile evlendi. IRA’nın genel saymanı olmuştu ve militanlığı nedeniyle Kilmainham ve Mountjoy hapishanelerinde zaman zaman tutuklu olarak kaldı.

1926’da Nora, İrlanda senatosuna seçildi ve üç dönem senatör koltuğunda oturdu. Hayatının sonuna kadar politik faaliyetlerini sürdürdü ve 88 yaşında ölmeden hemen önce Yeniden Ayaklanacağız başlıklı bir kitap yazdı. “Yüzyıllar boyunca biz İrlandalIlar, her kuşağın Britanya’ya karşı yürüttüğü, yok edilememiş bir silahlı mücadele geleneğine sahibiz. Benim kuşağım, 1916’da İrlanda Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilan eden bir silahlı ayaklanma başlattı… Şimdi tekrar ayaklanıyoruz ve eğer yenilirsek, yeniden ayaklanacağız”


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.