Nörobilim nedir?


Nörobilim, sinir sisteminin anatomisi, fizyolojisi, biyokimyası veya moleküler biyolojisi alanlarında faaliyet gösteren, özellikle sinir siteminin davranış ve öğrenme ile ilişkisini inceleyen bilim dalı.

Dünyada yeni bir konu var nöropazarlama, acaba insanların beyin dalgalarını inceleyerek onlara neyi nasıl satacağımızı bilebilir miyiz diye araştırılıyor. Çok tehlikeli bir şey ama gelişiyor.

Yolcuları iniş sırasında ne tür müzik rahatlatır, bir film insan beynini nasıl etkiler. Bir reklamın en can alıcı kısmı neresidir. Bu soruların yanıtlarını aramak için beynin izlenen görüntülere nasıl bir reaksiyon vereceği araştırılıyor.

Önce deneğin kafasına elektrotlar yerleştiriliyor. Her bir elektrota iletken bir sıvı enjekte ediliyor. Ve denek önündeki ekrandan film izlemeye başlıyor, filmin farklı sahnelerine beyin farklı reaksiyon veriyor. Bu değişiklikler takip ediliyor. Filmin bitiminde kaydedilen veriler üç parametrede inceleniyor.

Bunlardan ilki bellek indeksi, bellek indeksi ile zihinde daha çok yer kalan noktaları belirleyebilmek. Bir başkası ise dikkat indeksi, dikkat indeksi ise amacımız görsel içerisinden dikkatinizi en çok cezbeden noktaları irdeleyebilmek. Üçüncüsü ise beğenip beğenmeme indeksi.

Nörobilimcinin alanı içerisinde dinamik görsel içeren herşey olabilir, politikacıların söylemlerinden tutunda sinema, film fragmanlarını, dinamik görsel herşey analiz edilebilmektedir. Yakın gelecekte pazarlama anketlerinin yerini nöropazarlama gibi daha bilimsel tekniklerin olacağına kesin gözle bakılıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.