Nöroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?


Nöroloji Hangi Hastalıklara Bakar: Nöroloji bölümü beyin, omurilik ve asap sistemiyle alakalı adale hastalıklarıyla ilgilenir. Nöroloji bölümüne başvuran hastaların çoğu baş ağrısı şikayetiyle hastaneye gelir. Baş ağrısının bir çok nedeni olabildiği gibi ağrıların aşağıda beyin kanaması, damar hastalığı ve menenjitler yatabilir.

Nöroloji bölümü beyin, omurilik ve asap sistemiyle alakalı kas hastalıklarıyla ilgilenir. Nöroloji bölümüne başvuran hastaların çoğu baş ağrısı şikayetiyle hastaneye kazanç. Baş ağrısının bir çok nedeni olabildiği gibi ağrıların altında beyin kanaması, damar hastalığı ve menenjitler yatabilir.

Nöroloji Bölümünü İlgilendiren Hastalıklar

Bellek Yitimi Unutkanlık Kol ve bacaklarda uyuşma duygusal Ellerde titreme Parmak uçlarında uyuşma Vücudun sağ veya sol tarafında hissizlik duygusal Baş ağrısı Felç Baş dönmesi Baş dönmesi Kasılma Bunama Çift görme Yüz ağrısı Dengesizlik İstemsiz hareketler Vücutta seyrime

Listede bulunan rahatsızlıklardan şikayet edenler nöroloji bölümü doktorlarına muayene olabilirler. Ihtiyar nüfusundaki artma, hipertansiyon, diabet ve kalp hastalıklarının yol açtığı komplikasyonları arttırmaktadır. İnme bu komplikasyonlar aralarında en korkulanıdır.

Nöroloji ve Beyin-Sinir Hastalıkları

Pernisiyöz Kansızlık: Yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Vücutta yeteri miktarda B12 vitamini olmamasından kaynaklanır. B12 eksikliği kanda tatmin edici miktarda dinç alyuvarların yapılamadığı anlamına gelmektedir.

Migren: Çoğunlukla başın bir tarafında enerjik ağrılar hissedilmesine yol açan migren, ağrının bulunduğu bölgede hassasiyet oluşmasına niçin olarak dokunmalara karşısında da tepki verebilir.

Dandy Walker: Beyinde dördüncü vertikül denilen boşluğun doğuştan anormallikler göstermesi, beyinde vermis bölümünün bulunmaması ve kafatasının arka bölümünde kist oluşması ile açıklanabilir.

Beyin Damar Hastalıkları: İnme ve felç olarak da bilinen bu rahatsızlık, kalp ve kanser sonrası en fazla can alan hastalıktır. Beyin damarlarında tıkanma veya kanama sonrası oluşan hasarlar, hastalarda ayrı şikayetler oluşturabilir.

Bel Fıtığı: Bel ağrıları halk arasında en sık rastlanan rahatsızlıkların başında gelir. Bu ağrılar rahatsızlık belirtisi olabileceği gibi zorlama, incinme yada üşütme durumlarında adale ağrısı olarak da kendisini gösterebilir.

Baş Dönmesi: Baş dönmesi ve başıboşluk şehvetli yaratan nörolojik şikayete vertigo adı verilmektedir. Vertigoya migren, Vertebrobaziller Yetmezlik, Serebellopontin Köşe Tümörleri niçin olabilmektedir.

Alzheimer Hastalığı: Bunama rahatsızlığına yol açan beyin rahatsızlıkları geniş bir yelpazede değerlendirilir ve beynin böylece çok bölgesini ilgilendirebilir.

Akut Bakteriyel Menenjit: Beynimizi çevreleyen 3 ayrı başlıca zardan herhangi birinin iltihaplanmasına menenjit adı verilmektedir. Bakteriler ve virüsler menenjite niçin olabilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.