OHAL’de Yurt Dışına Çıkmak İçin İstenen Belgeler


Ülkemizde üç ay süreyle OHAL (Olağanüstü Hal) ilan edilmişti. Bu süre son kanun hükmünde kararname ile bir süre daha uzatıldı. Olağanüstü hallerde çeşitli haklara kısıtlamalar ve çeşitli değişiklikler getirilir. Bunların içinde yurt dışına çıkma ile ilgili prosedürler de bulunuyor.

OHAL
OHAL

OHAL süresince yurt dışına çıkmak serbest. Ancak bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Özellikle gerekli olan birkaç belgeyi temin etmeyenlerin yurt dışına çıkışlar tehlikeye girebiliyor. Bu belgeler kişilere ve meslek gruplarına göre değişiyor. Pasaportların rengi de bulundurulacak belgeler açısından önemli.

Eğer bordo pasaportunuz varsa ve öğrenciyseniz, okuduğunuz okuldan öğrenci belgesi almanız ve yolculuğunuzdan önce yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır. Bir kamu kurumuna bağlı öğretmenseniz, bağlı bulunduğunuz yerdeki il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yurt dışına çıkışınıza engel olmadığına dair bir yazı almanız sizin için yeterli olacaktır.

Özel sektörde çalışıyorsanız çalıştığınız kurumdan izinli olduğunuzu ve yurt dışına çıkışınızda engel olmadığını belirten bir yazıyla birlikte 4A hizmet dökümüzü almanız gerekiyor.

Pasaportunuzun rengi yeşilse ve kamuda görev yapıyorsanız ekstra birkaç işlem daha yapmalısınız. Öncelikle vize ihlal bölümünden GBT araştırması yaptırmanız isteniyor. Çalıştığınız kurumdan da yurt dışına çıkışınıza engel bir durum olmadığını belirten belgeyi almanız şart. Belgenin ıslak imzalı olmasına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor.

Eğer emekliyseniz, SGK dökümlerinizi de yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Askeri personel emeklisiyseniz, vize ihlal bölümünden GBT araştırması yapmanız isteniyor. SGK dökümünüz de yanınızda olmalı.

Yeşil pasaportunuzu aile bireylerinden dolayı almaya hak kazanıyorsanız ve öğrenciyseniz, öğrenci belgenizin yanında pasaportu almaya hak kazandığınız kişinin bağlı olduğu il veya ilçe müdürlüklerinden yurt dışına çıkış engeliniz olmadığını belirten bir yazı almanız gerekiyor.

Bütün bu evrakların kontrolleri sırasında ve ara ara yaşanan aksaklıklardan dolayı yolcuların mağdur olmaması için uçuş saatlerinden 3-4 saat önce yolcuların havaalanına gelmeleri de özellikle belirtiliyor.

Artık yurt dışına giriş çıkış denetimleri eskisinden daha dikkatli yapılıyor. Bu sebeplerle yolcuların da üstlerine düşeni yapmaları isteniyor. OHAL süresince istenilen evrakları yanında bulundurmayan vatandaşların yurt dışına çıkışlarına izin verilmeyeceğinden yolcuların bu konuda duyarlı olmaları son derece önemli.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.