Olasılıksız – Adam Fawer – Kitap Özeti ve İncelemesi


Olasılıksız, Adam Fawer tarafından yazılmış ve 2005 yılında yayımlanmış bilim kurgu romanıdır. En iyi roman kategorisinin de aralarında olduğu çok sayıda ödül kazanmıştır. Olasılıksız Adam Fawer‘in ilk kitabı. 18 dile çevrilmiş, belkide dünya en popüler olduğu ülke Türkiye.

Olasılıksız kitap özeti

Kitapta David diye bir karakter var ve olasılık üzerine uzmanlaşmış bir eğitim görevlisi fakat en zayıf noktası kumar tutkusu. Kendisi olasılık teorilerini kullanarak her zaman kazanacağını düşünen biri. Bu yüzden de son seferinde oldukça yüksek bir miktar ile kumar oynuyor fakat kendisine göre küçücük olan olasılık gerçekleşiyor ve o oyunda kaybediyor. Kendisini rus mafyasının elinde ve onlara borçlu olarak buluyor. Dahası o sırada beyninde oluşan bir sorun nedeni ile sürekli nöbet geçiyor ve sonunda işini yapamaz hale geliyor. Bunun üzerine deneysel bir teklif alıyor, şizofren olma nedeniyle biraz çekingen kalıyor ama nihayetinde ilaçları kullanmaya başlıyor ve daha sonra olaylar gelişiyor.

Kitaptan alıntı:

“…’Satranç hayat gibidir David,’ demişti babası. ‘her parçanın kendi işlevi vardır. Bazıları zayıftır, bazıları ise güçlü. Bazıları oyunun başında işine yarar, bazılarıysa sonunda. Ama kazanmak için hepsini kullanmak zorundasın. Aynen hayatta olduğu gibi, satrançta da skor tutulmaz. On parçanı kaybedip, yine de kazanabilirsin oyunu. Satrancın güzelliği budur işte. İşler her an tersine dönebilir. Kazanmak için yapman gereken tek şey tahtanın üzerindeki olası hamleleri ve anlamlarını iyi bilmek ve karşındakinin ne yapacağını kestirebilmek.’

‘Yani bu geleceği tahmin etmek gibi bir şey mi?’ diye sordu Caine.

‘Tahmin etmek imkansızdır. Ama şimdiki zamanı çok iyi bilirsen geleceği kontrol edebilirsin.’…”

Olasılıksız kitap incelemesi

Bir sabah yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandığınızı düşünün. Bir saat sonra da onunla sokakta karşılaşıyorsunuz. Sizce bu sadece tesadüf mü? yoksa başka bir anlamı olabilir mi?

Dejavu geçmiş mi? rüya mı? yoksa gelecek mi? peki ya şans dediğimiz şey nedir? şans, olasılık, matematik bütün bu konuları mükemmel bir anlatıcılık ile birleştirmeyi başarmış Adam Fawer.

Adam Fawer ekonomi ve istatistik okumuş bir yazar. Olasılıksız kitabı ise bilim, felsefe ve macera romanı diyebiliriz.

 


Adam Fawer, Olasılıksız Kitabını Değerlendirdi

Olasılıksız ve Empati kitaplarının yazarı dünyaca ünlü Amerikalı romancı Adam Fawer, Olasılıksız kitabını değerlendirdi.

Dünyada en çok kitabımın satıldığı yer Türkiye. Kitap yazmak karar verdiğimde çok komplike bir hikaye yazmaya karar vermiştim. Romanımdan bir sinema filmi yapılmasını isterim. Türkiye’de ABD’den daha popülerim, inancım Türk prodüktör tarafından kitabımın bir sinema filmi yapılması.

Olasılıksız Kitabının Basım Aşaması

9 temsilci red etti.

İlk bölüm nasıl bir kitap yazacağındır, olasılıksız ingilizce versiyonu 140 bin kelime. Ben daha önce 3 bin kelimeden daha fazla bir şey yazmamıştım. İlk önce hergün birşeyler yazma durumu. İlginç karakterler ile bir hikaye yaratabilir miyim? yazmak ile ilgili hiçbir şey bilmiyordum. Sadece okuma bağımlısıydım. Sonra herkese sordum yeteri kadar iyi mi diye, sonra da temsilci bulmaya çalıştım. 9 kişi tarafından red edildim ta ki bir tane temsilci buluncaya kadar.O temsilci kitabımı çok beğendi ve inandı. Bazı editörlere götürdü, o editörlerinde çoğu red etti. İyi bir yazar ama kötü bir kitap. Bana bazı kinayeli sözler söylediler. Karakterlerin isimlerini değiştir dediler, romanı Da Vinci şifresi gibi yap dediler.

Türkiye’de şuna çok şaşırdım, insanlar kitabımı o kadar ciddiye almışlar ki yazdığım şeylere inanıp inanmadığımı sordular, medyum musunuz? diye sordular. Bu çok garip bir soruydu.

Kitap ilk basıldığında yeşilimsi ve kırmızı idi.Yayıncım kitabın rengini değiştirdi. Şu anda siyah ve beyaz, beyaz olarak gördüğümüz yerler yeşilimsi, siyah olarak gördüğümü yerler ise kırmızıydı. Kitap yeteri kadar satmıyordu ve yayıncı kapak değişince daha iyi olacağını düşündü.

 

Bilimin açıklayamadığı şeyler var

Bilim herşeye cevap veremiyor, herhangi bir bilim adamı ile görüştüğünüzde de aynı cevabı alırsınız, bilim her şeyi cevaplamaz. Durum böyle ise bir yerlerde mutlaka sırlar var demektir. Kitapta anlattığım gibi bazı insanların bazı güçleri vardır diyemiyorum fakat bilimin açıklayamadığı olağanüstü bir şeyler oluyor.

Dindar değilim, tanrıya inanıyorum diyemem fakat tanrı yokta diyemem. Bir sürü insanın dua ettiği tanrı değil. Mükemmel olmayan bir Tanrı, mükemmel olmayan dünyayı yarattı. Esas onun üzerinde gerçek tanrı var. Belki bir tanrı var fakat olsa da asla bizim tarif edebileceğimiz bir şey değil.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.