Omega 3 Faydaları Nelerdir?


Omega 3 yağ asitleri vücut sağlığı için olmazsa olmaz gerekli maddelerden biridir çünkü vücudumuzda yapılamaz yapılamayan maddelerden biridir mutlaka dışarıdan besinlerle almamız gerekir vücut sağlığı için çok önemli bir yağ asidi olması nedeniyle Omega 3 ün hemen hemen vücudumuzdaki bütün organ fonksiyonlarına organların sağlıklı çalışması için gerekli fonksiyonların hepsinde hemen hemen rolü vardır.

Omega 3 yağ asitleri vücutta yapılamadığı için dışarıdan alınması gerekir temel başlıca kaynağı bilindiği gibi balık yağıdır. Balık yağından kastettiğimiz salında pratikte omega 3 yağ asitlerinden kastediyoruz balık yağına omega 3 yağ asidi olarak kullanmaktayız.

Omega 3 Yağı Asitlerinin Faydaları Nelerdir: Daha anne karnındaki bebekten itibaren faydaları başlar özelikle zihin gelişimi için bebeklerde zihin gelişimi için yeri dolduramayacak bir maddedir. Omega 3 yağ asitleri çocukların beyin gelişimi daha anne karnındayken başlar ve bir yaşına kadar özelikle bir yaşına kadar emzirme sonuna kadar hızla devam eder. Bu dönemde beyin gelişimi için omega 3 yağı asitleri mutlaka gereklidir çünkü beyinin temel yağ asidi kaynağı doğumludur beynimizdeki yağların yüzde 30 u omega 3 yağı asidinden oluşur.

Onun için illeri ki yaşantımızda beynimizin sağlıklı gelişimi için aykü düzenimiz entelektüel fonksiyonlarımız için mutlaka gereklidir yapılan çalışmalar omega 3 yağ asidi ile fakir beslenen çocukların zengin beslenenlere göre ortalama 4 kadar ayküsünün 4 kadar düşük olduğunu tespit edilmiştir. Onun için anne karnındayken annenin omega 3 yağ asitlerden zengin beslenmesi ve daha sonra emzirme döneminde,de yine annenin omega 3 yağı ile zengin beslenmesi anne sütünden çocuğun gelişimini sağlamak çocuğun ek gıdalara başladığı zaman yine omega 3 yağı asitlerinden zengin beslenmesini sağlamak çocuğun tüm hayattı boyunca zekasının beyin gelişimini aykü düzeyinin ileri düzeyde olması için mutlaka gerekli bir madde.

Diğer organlara gelecek olursak diğer organ sağlayıcı en temel özeliklerinden biri omega 3 yağ asitleri kanseri önlediği kesin olarak tespit edilmiş. Bir madde kansere yakalanma riskini azaltmak başta olmak üzere yine kalp krizi geçirme riskini azaltır . Vücuttaki zararlı triklisit yüzeyleri azalmasını sağlar. Yine kötü yağ asitleri olan ldl değerlerinin düşürülüp iyi kolesterol yağları olan hdl yükselmesini sağlar.

Yine kemik sağlığımız için omega 3 yağ asitleri için özel romatoid artrit gibi romatizmalı hastalıklardan korunması ve tedavisinde çok etkili olduğu görülmüştür. Yine göz hastalıklarından bir çoğunda korunmamızı ve tedavisini sağlar diyabet yani şeker hastalığın önlenmesinde çok önemli fonksiyonları vardır temel fonksiyonları koruma ve tedavi anlamında doğum hastalıkları sayabiliriz.

Omega 3 yağ asitlerinin iki tane doğal kaynağı var bunlar bitkisel ve hayvansal kaynaklar olmak üzere ikiye ayrılır. Hayvansal kaynaklar içindede temel olarak çok bulunduğu kaynak balık ve balık yağı diğer tüm hayvansal gıdalarda hayvansal etlerde ve yumurtada omega 3 bulunmaktadır.

Ancak şuna çok dikkat etmek gerekir ilaç,mı doğal,mı ayrımını şöyle yapılıyor hayvanlar mutlaka doğal besinle beslenmiş olması gerek çünkü yapay besinlerle beslenmiş tavuk ve büyükbaş hayvanlar gibi hayvanlarda bu yapay besinlerin içinde omega 6 dediğimiz omega 3 ün etkisini negatifleştiren omega 3 e ters etki ile çalışan omega 6 yağ asidi çok fazla bulunmaktadır.

Bu nedenle doğal beslenmeyen yapay beslenen içinde omega 6 yağ asidi yoğun olarak bulunduğu hayvanların etlerini yediğimizde omega 3 yağı asidi hem daha az alırız hemde omega 6 oranları yüksek olduğu için omega 3 yağ etkisinin azalması neden olur.

Aynı bu şekilde yapay beslenen tavuklarını yemekle omega 3 açısından omega 3 hdl zayıf kalınır ama bunlar yapay beslenmeyen dışarıda buldukları otlarla kurtçuklarla beslenen hayvanların hem yumurtaları hem etleri aslında omega 3 kaynağından zengindir, ancak günümüzde bu tür tavuk ve büyük baş hayvan eti bulmak çok zor olduğu için hep, besi ve kümes hayvanlar yediğimiz için bunlarda omega 3 elde etmek hdl olarak kullanmak çok fakir olmaları açısından anlamlı değildir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.