Ömer Halisdemir kimdir?


Ömer Halisdemir, 20 Şubat 1974 tarihinde Niğde’nin Çukurkuyu Köyünde dünyaya geldi. Kökenleri Türkmen Bekdik aşiretine dayanan çiftçi bir ailenin çocuğuydu. Öğrenimine köyündeki Fatih İlkokulunda başladı. Ortaokulu ise köyünün dışındaki Çukurkuyu İsmail Erol Ortaokulunda tamamladı.

Ömer Halisdemir
Ömer Halisdemir

Öğrenimini sürdürürken bir yandan da babasını yanında çobanlık yaptı. Babası Hasan Hüseyin Halisdemir oğlunu şu sözler ile anlatıyordu:

Çocukluğunda çok başarılı bir çocuktu. Hayvanları, doğayı çok severdi. Bütün okullar başarıyla okuyordu. Okuldan eve geldiğinde ve boş zamanlarında bana yardımcı oluyordu. Hayvanları otlatırdı. Çok güçlü bir yapısı vardı. Benim en çok güç aldığım destek aldığım çocuğumdu. Nasıl ki çocukken işte güçte en büyük yardımcımsa meslek sahibi olduğundan da en büyük destekçim oldu.Kardeşlerini çok severdi. Onlar için çok şey yaptı. Bütün kardeşlerine sahip çıktı. Beni ayakta tutan o çocuktu“.

Ortaokulu bitirdikten sonra Niğde Endüstri Meslek Lisesi’ne kaydoldu. 1993 yılında askere gitme zamanı gelmişti. Bir daa üzerinden hiç çıkaratmayacağı asker üniformasını ilk defa o zaman giydi. Askerliğini tamamladıktan sonra uzman çavuş oldu. Daha sonra Özel Kuvvetler Komutanlığı’na geçti. 1999 yılında astsubay oldu.

24 yaşında Meryem Halisdemir ile evlendi. Özel kuvvetlerde yurtiçi ve yurtdışında birçok operasyona katıldı. 20 yıl özel kuvvetlerde büyük başarı ile görev yaptı.

Emekliliğine az kalmıştı. En büyük hali köyüne dönmek ve emeklilik günlerini sevdikleriyle birlikte geçirmekti. Köyünde bir ev yaptırmak istiyordu.En son 4 Temmuz’da Belediye Başkanı İleri Koçak ile ruhsat konusunda görüşmeler yaptı.

Babası Hasan Hüseyin Halisdemir onun bu hayalini şu şekilde anlatıyordu: “Oğlum iki yıl sonra emekli olacaktı. Tek hayali ise emekli olduğunda köye dönmekti. Köyle kendisine bir bahçe yapmıştık. Buraya bir ev yapıp burada yaşamayı hayal ediyordu. Köyünü, arkadaşlarını çok seviyordu. Ne yazık ki bu hayalini gerçekleştiremedi. Her defasında emekli olunca köye döneceğim, burada yaşayacağım diyordu.”

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığına girmeye çalışan cuntacı Semih Terzi’yi Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’dan aldığı emir üzerine tereddüt etmeden, canı pahasına alnından vurarak öldürdü. Cuntacı Semih Terzi’nin korumalarının 30 kurşunu ile şehit oldu.

İşte Türkiye’nin kaderini değiştiren ve kahramanlığı nesilden nesile aktarılacak olan Ömer Halisdemir‘in hikayesi böyleydi.

Bir devresinin tartışma sırasında “Delikanlılığı senden mi öğreneceğiz” demesi üzerine Ömer Halisdemir şu sözleri söylemişti: “Benim delikanlılığımı tahmin bile edemezsin” Gerçekten de öyleydi. Şimdi Ömer Halisdemir‘n delikanlılığı yurdun dört bir köşesinde konuşuluyor, okullarda ders olarak öğretiliyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.