Omurilik Hakkında Bilgi


Omurilik, sırtta yer alan omurga içinde omurga kanalı boyunca uzanır. Omurilik soğanından başlayıp aşağıya doğru incelerek uzanan silindir şeklinde bir yapıdır. Beyinde olduğu gibi üç katlı zar ile kuşatılmıştır. Zarların arası beyin-omurilik sıvısı ile doludur. Beyindeki yapının tersine dışta ak madde içte gri maddeden yapılmıştır.

Omurilik sinirleri, omuriliğin yan taraflarından her iki yöne doğru omurlar arasından çıkarak çevresel sinir sistemi ile bağlantı kurar ve bu sinirler vücuda dağılır. Omurilik sinirleri çevresel sinir sisteminden alınan uyartıların beyne iletilmesinde veya yanıtlanmasında ve beyinden gelen yanıtların da çevresel sinir sistemine iletilmesinde görev yapar.

Omiriliğin, omurga kanalındaki genel görünüşü (a) ve enine kesitte yapısı (b)

Omuriliğin üstlendiği diğer görevler refleksleri düzenlemek ve alışkanlık hareketlerini denetlemektir. Bazı davranışlar beyinde öğrenildikten sonra omuriliğin kontrolüne geçer. Örneğin otomobil kullanma, dans etme, müzik aleti çalma gibi öğrenilen davranışlar alışkanlık hâline gelir.

Refleksler, canlılarda uyartılara karşılık verilen ani tepkilerdir.

Refleksler omuriliğin kontrolündedir. Genellikle bir refleksin oluşmasında duyu sinirleri, ara sinirler ve motor sinirler görev alır.
Uyartının duyu sinirleri ile alınması ve omuriliğe iletilmesi, omirilikteki ara sinirlerin uyartıları değerlendirerek gerekli tepkiyi oluşturması ve motor sinirlerle kaslara gerekli cevabın verilmesi şeklindeki sisteme refleks yayı adı verilir.

Parmağımıza iğne battığında ya da sıcak bir kaba dokunduğumuzda elimizi çekmemiz bu tür reflekslere örnek verilebilir.

İnsanlar bazı refleksleri de doğuştan taşırlar bunlara kalıtsal refleksler denir. Örneğin diz kapağına vurulduğunda bacağın öne hareket etmesi, gözbebeğinin parlak ışıkta küçülmesi, yeni doğan bebeğin emmesi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.