Omuz Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi


Omuz Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi

Öncelikle omuz ağrısı için “ortopedi” veya “fizik tedavi” gibi bölümlere gidilmeli. (Omuz ağrısı için hangi bölüme gitmeliyim, Omuz ağrısı için hangi doktora gitmeliyim)

Omuz Ağrısı Neden Olur, Omuz Ağrısı Nasıl Oluşur

Omuz aslında tek bir bölge olarak kullanılsa dahi çeşitlik eklemlerin kaslarla birleşmiş yerleridir. Bu eklemler sayesinde kol rahatlıkla hareket edebilmekte ve ağırlık taşıma, top fırlatma gibi konularda yardımcı olabilmektedir. Fakat kolay hareketlerin yapılması bazen kötü sonuçları doğurabilmektedir. Yanlış hareketler sonucu ağrılar yaşayabilir ve rahatsızlıklar duyulabilir. Bu yanlış hareketlerde omuzlarda bulunan yumuşak dokular veya kemikli yapılarda oluşabilecek çıkıklar veya sıkışmalar sonucu omuz ağrısı meydana gelebilir.

Omuz ağrısı 7den 70e tüm bireyler üzerinde rastlanılabilecek bir rahatsızlıktır. Yaş grubuna göre sorunları değişebilen omuz ağrıları olabilmektedir. İnsanlar yaşlandıkça vücutlarında bulunan dokular da değişime uğramaktadır ki bu yüzden çocuk yaşlardaki bireylerde yaralanma, darbe, zedelenme gibi durumlar sonucu “omuz ağrısı görülebilmektedir.

Omuz ağrıları ayrıca ilerleyen yaşlarda “yıpranmaya” bağlı olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Yıpranmadan kaynaklı omuz ağrılarında yaşamın doğal akışındaki normal hareketler sonucu yıpranma görülebilmektedir.

Yetişkin insanlarda rastlanılan omuz ağrısı sebebi aslında omuzları döndüren kasları (ratator manşet) etkileyen sıkıntılardan yalnızca birisidir. Omuz ağrıları sadece omuzu kapsamayan daha geniş alanlara da yayılabilen bir sıkıntıdır. Sinirler boyunca takip eden ve omuz bölgesinde yaşanan hastalıkları da beraberinde doğurabilmektedir. Karaciğer hastalıkları, Safra kesesi hastalıkları, kalp hastalıkları veya boyun omurga hastalıkları neticesinde omuz ağrıları görülebilmektedir.

Omuzların geçici veya sürekli hareketli olmaları neticesinde hissedilen omuz ağrıları farklı yaygın nedenler sonucunda da görülebilmektedir.

Omuz Ağrılarının Yaygın Sebepleri

Omuz ağrıları farklı kategoriler altında toplanabilmektedir ve bu 4 büyük neden şunlardır;

  • Omuz çıkıklarında
  • Tendon iltihabı (bursit veya tendinit) sonucu veya tendon yırtıklığı sonucu da oluşabilmektedir.
  • Artrit gibi durumlar
  • Omuz kırıklarında

Tümör, enfeksiyon veya sinirlerle bağlantılı olan sıkıntılar sonucu omuz ağrısı az rastlanılmaktadır.

Bursit: Omuzlar dahil tümvücut eklemlerinde bulunan sıvı dolu keseciklere “bursit” adı verilmektedir. Bursal (bursit) kemikleri ve onları çevreleyen yumuşak dokular arasındaki yastık görevini üstlenmektedir. Bu nedenle kaslar ve kemikler arasında oluşabilecek sürtünme azalır. Fakat farklı durumlarda omuzun aşırı kullanılmasında dolayı keseciklerde iltihap meydana gelebilmektedir.

Bursit adı verilen ratator manşet iltihabı (tendinit) ile görülebilmektedir. Yaşı ilerlemiş olan kişiler, sporcular ve çalışırken gücünü fazla kullanan bireyler üzerinde bu durum sıklıkla rastlanmaktadır.

Tendinit : Kemik ve kasları birbirine bağlayan bağlara denir (tendon).


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.