Ondina Peteani Kimdir?


Ondina Peteani, İkinci Dünya Savaşı’nda, İtalyan anti-faşist direnişin üyesi ve savaş sonrası döneminin de politik aktivisti idi. İtalya’nın Trieste şehrinde dünyaya gelmişti. Faşizm döneminde büyüdü ve ilk kez 1942’de Molfalcone’de tersane işçisi olarak çalışırken antifaşist harekete katıldı. Antifaşist yoldaşlarının çoğunun komünist olması nedeniyle o da komünizme yöneldi.

Ondina Peteani
Ondina Peteani

Bölgede faaliyet göstermekte olan Sloven Kurtuluş Cephesi partizanlarıyla birlikte, 1943 yılının başlarında, İtalya’nın ilk partizan grubu olan Garibaldi Birliği’ni kurdular. “Natalia” kod adıyla birlik için kurye olarak çalışan Ondina, partizanlara yiyecek ve haber ulaştırmakla yükümlüydü. 2 Temmuz 1943’te tutuklandı ve 8 Eylül’de müttefiklerle ateşkes gerçekleşinceye dek Trieste’de hapishanede kaldı.

Ondina, İtalya’nın eski müttefiki Almanya tarafından işgali sırasında yeniden partizanlara katıldı. Kadınlar, Nazi Almanyası’na ve Kuzey İtalya’da yeniden canlandırılan faşist İtalyan Sosyal Cumhuriyeti’ne karşı, yaşamları pahasına da olsa, gerek kurye ve gerekse savaşçı olarak çok önemli görevler üstlendiler. Ondina 11 Şubat 1944’te yakalanıp Trieste’de bir kez daha hapse konulmadan önce, iki kez tutuklanmış ve her ikisinde de kaçmayı başarmıştı. Mart ayının sonlarında, önce Auschwitz’e gönderildi, daha sonra ise Ravensbrück’e transfer edildi. Buradan Berlin’deki bir fabrikaya çalışmak üzere gönderilecek ve bu fabrikada çalışma sürecini yavaşlatarak üretimi sabote etmeyi başaracaktı. 1945 Nisan’ında yeniden Ravensbrück’e gönderildi. Buradan kaçmayı başararak, Doğu Avrupa üzerinden İtalya’ya geri döndü. Bu sırada sadece 20 yaşındaydı.

Ondina, hayatının geri kalan kısmında, savaş zamanındaki deneyimlerinin fiziksel ve psikolojik olumsuz etkilerini yaşadı. Çektiği acı için, “Bir rüyanın ne olduğunu bilmiyorum, ama 1944’ten beri kabusun ne olduğunu çok iyi biliyorum” demekteydi. Fakat bütün bunlar onun bir ebe, Italyan Komünist Partisi militanı ve sendikacı olarak, zengin bir hayat sürmesine engel olmadı. Geçmişi, onu ırkçılık karşıtı davanın tutkulu bir savunucusu haline getirmişti. Aynı zamanda eski direnişçilerin oluşturduğu Italyan Ulusal Partizan Demeği’nin de aktif bir üyesiydi. Ayrıca, sol kanattaki gençler için yaz kamplan örgütlemek ve partneri Gianluigi Brusadin ile birlikte, Editori Riuniti gibi komünist yayıncılar çevresini yönetmek türünden kültürel faaliyetleriyle de tanınmaktaydı.

Amfizem hastalığından muzdarip olan Ondina, 1991’den itibaren yaşadığı daireden çıkamaz hale geldi ve on iki yıl sonra 77 yaşında öldü. “Özgürce yaşamak güzel.” “Irkçılığın her türlüsüne karşı,- sosyal, kültürel ve dini ayırımcılığa ve istismara karşı. İnatla; şimdi ve daima: Direniş!”


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.