Ötenazinin Yasal Olduğu Ülkeler


Zamanımızın güncel tartışmalarından biri ötenazi. İnsan hakkı mı yersiz bir talep mi ? Doktor gözetiminde ilaçla acısız şekilde ölüme “aktif ötenazi” denirken ötenazinin yasal olmadığı pek çok ülkede ise “pasif ötenazi” yöntemi uygulanıyor. Ötenazinin yasal olduğu ülkeleri sizler için derledik.

1. Belçika

Belçika’da 2014 ilkbaharında yürürlüğe giren yasa ile 18 yaş altındaki vatandaşlara ötanazi hakkı tanıyan ilk ülke Belçika oldu. Yasa, ilk kez 2016’da uygulandı.

2. Amerika Birleşik Devletleri

Amerika’da aktif ötenazi yalnızca Oregon, Washington, Montana ve Vermont eyaletlerinde doktorların ölümcül hasta olan kişilerin hayatını sona erdirme kararını uygulamasına izin veren yasalar uygulanıyor.

3. İspanya

Ülkede 20 yılı aşkın süredir tartışmalara neden olan ötanazi yasası, mecliste yapılan oylamada 138 aleyhte oya karşı 198 lehte oyla kabul edilip, senatoya gönderildi. Yasanın, senato ve ardından yine mecliste onaylanıp, 2021 yılının ilkbaharında yürürlüğe girmesi öngörülüyor. Ötanazi için İspanyol vatandaşı ve 18 yaşından büyük olmak şartları getiren yasaya göre, tedavisi mümkün olmayan, fiziksel veya zihinsel büyük acıya maruz kalan çaresiz hastalıklara yakalananlar kendi istekleriyle bunu talep edebilecek.

4. Hollanda

Hollanda’da 2002’de yürürlüğe giren yasa “dayanılmaz ağrılara sahip olan ve iyileşme umudu bulunmayan” kişilere ötanazi uygulamasına izin veriyor. Doktor tarafından incelenen talep, daha sonra en az bir doktorun daha katıldığı bir heyet ile tekrar incelendikten sonra karara bağlanıyor. Hollanda’da 2019’da ötanazi yoluyla hayatını sonlandırmak isteyenlerin sayısı önceki yıla göre yüzde 22 arttı. Geçen yıl 3 bin 122 hastadan gelen ötanazi isteğinin yaklaşık 900’ü kabul edildi.

5. Avustralya

Ölümcül hasta olanların yasal yollardan tıbbi destekle hayatlarına son vermesi anlamına gelen ötanaziyi yasallaştıran ülkelere Avustralya da katıldı. Avustralya´nın Victoria eyaleti ülkede ötenaziyi yasallaştıran ilk eyalet oldu.

6. Lüksemburg

Lüksemburg Devlet Başkanı Grandük Henri 2009 yılında imzaladıktan sonra yürürlüğe giren yasada, bir hekimin ötanazi talebini karşılamasının cezai yaptırımla karşılaşmayacağı belirtilmişti. Sonrasında Lüksemburg Belçika ve Hollanda’dan sonra AB içerisinde ötenaziyi serbest bırakan 3. Ülke oldu.

7. Kanada

Kanada’da ağır durumda hasta olan ve kendine bakamayan kişiler için ötenazi hakkı tanındı. Ötenazi yaptırmak isteyen kişinin hastalığının ölümcül olması şartı da yok.

Kanada Yüksek Mahkemesi doktor gözetiminde hayatını sonlandırma yasağını iptal etti ve ötenazinin yasallaşmasını sağladı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.