Ova ve Plato Arasındaki Fark


Coğrafi şekiller incelendiğinde karşımıza çıkan iki yeryüzü şekli ova ve platolardır. Ova ve plato nedir sorusunun cevabına ve ova ve plato arasındaki fark nedir hakkında bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Akarsular tarafından yarılmış olan ve yüksek yerlerde bulunan şekillere plato; diğer yeryüzü şekillerine göre daha alçakta kalan yer şekillerine ise ova adı verilmektedir. Verimlilik açısından incelendiğinde ovaların platolara göre çok daha verimli olduğunu söylemek mümkündür.

İnsanlar yerleşim açısından ovaları platolardan daha çok tercih etmektedir. Çünkü ovalarda iklim platolara göre çok daha ılımandır, bunun sebebi ise platoların ovalardan yüksekte kalmasıdır.

Ovalarda akarsular alüvyonlarını biriktirdiğinden buralar tarım açısından da daha verimlidir. Oluşum açısından incelendiğinde ovaların birçok oluşum çeşidi olduğu görülmektedir ancak platoların oluşumu genellikle aynı şekildedir. Platoların karşımıza çıktığı yerler çoğunlukla yükseltinin farklı olduğu yerlerdir. Plato ve ovalarda görülen nem, sıcaklık gibi unsurlar birbirlerinden oldukça farklıdır.

Ova ve Plato Farkı Konusu ile İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Bölümde Paylaşabilirsiniz


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.