Overclock Nedir Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar Kısaca


Overclock yapmak ne demektir? Overclock işlemi nasıl yapılıyor, neye yarıyor, faydası nedir ve nelere dikkat etmek gerekir? İşte Overclock hakkında bilgiler…

 

Overclock kelimesinin Türkçesi hız aşırtmak yani hızlandırmaktır. Günümüzde işlemci, bellek ve ekran kartı gibi bileşenlere overclock işlemi yapılmaktadır.

Mesela bilgisayarınızın donanımı artık eskidiyse ve yeni programları ya da yeni oyunları çalıştıramıyorsa veya yavaş çalıştırıyorsa, o zaman hız aşırtma yani overclock yaparak bilgisayarın performansını artırabilirsiniz.

Örneğin İntel İ5 işlemci kullanan bir bilgisayarın işlemcisi ağır görevler için yetersiz kalıyorsa, hız aşırtarak neredeyse bir İ7 performansı elde edebilir.

Aynı zamanda yeni çıkan modern oyunları daha performanslı oynamak ve donma yada takılmaları önlemek isteyen oyun severler, genellikle ekran kartına hız aşırtma yaparlar. Örnek verecek olursak 25 FPS ile oynanan oyunu hız aşırtma yaptıktan sonra 40 FPS olarak oynayabilirsiniz. Böylece fiyatı binlerce lirayı bulan yeni bir ekran kartı satın almaktan kurtulursunuz.

Fakat asıl önemli olan sahip olduğunuz ekran kartı yada işlemcinin hız aşırtmaya uygun olup olmamasıdır. Yani her marka ve model bileşenler hız aşırtmaya uygun değil. Dolayısıyla yeni bir ürün alacaksanız, buna da dikkat etmekte fayda var.

Overclock  Yararları ve Zararları Nelerdir?

Overclock

Hız aşırtarak normalde çok pahalı bir bilgisayarın vereceği performansı daha eski ve daha ucuz bir bilgisayarla elde edersiniz. Yani hem paranız cebinizde kalır, hem de her türlü kar ettiğiniz için daha mutlu olursunuz.

Dilerseniz overclock sonrasında ne kadar hızlandığını ölçmek için 3DMark yada SuperPI tarzı programlardan yararlanabilirsiniz.

Doğru bir şekilde yapılan overclock bilgisayara hiç zarar vermez. Ama bilinçsiz olarak yapılan overclock bilgisayarı kullanılmaz hale getirebilir yani tamamen bozabilir.

Üstelik hız aşırtma işleminden kaynaklanan hasarlar garanti kapsamı dışındadır.

Bunların yanı sıra, overclock işleminin bilgisayarın ömrünü genel olarak kısalttığı doğrudur. Yani 10 sene kullanacağınız bir bilgisayarı 7-8 sene ancak kullanabilirsiniz. Zaten overclock edilmiş bir bilgisayarı satarken, alıcılar size overclok yapıp yapmadığınızı sorar ve ona göre fiyatı indirebilir. Üstelik yapmadım deseniz bile, programla test ederek yalanınızı ortaya çıkarabilir.

Overclock dikkat edilmesi gerekenler

Kaliteli bir güç kaynağı şarttır. Çünkü hız aşırtmak için tüketilen enerji yaklaşık 100 watt kadar artabilir. Ayrıca aşırı voltaj ve kısa devre korumasına sahip olması iyi olacaktır.

Hız aşırtma yaptıktan sonra asıl mesele aşırı ısınmayı önleme. Çünkü fazladan çalışacağı ve fazladan enerji kullanacağı için dolayısıyla fazladan ısınacaktır ve bilgisayarı ona göre fazladan soğutmanız gerekecektir. Fazladan fan taktırabilir yada diğer gaz veya sıvı soğutma sistemlerinden yararlanabilirsiniz.

Önerim Thermaltake, Zalman, OCZ, Noctua yada Gigabyte gibi kaliteli soğutma çözümleri olan markaları tercih etmeniz yönünde olacaktır.

Genel olarak kaliteli fanlar tercih edilir. Sıradan fanlarda alüminyum soğutma kullanılıyor ama pahalı ve kalitesi yüksek olanlarda bakır soğutma kullanılıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.