Oyun Oynamanın Çocuklara Kazandırdığı 7 Harika Fayda!


Oyunlar çocukların en iyi öğretmeni. Peki ama oyun oynamanın gerçek manada çocuklara ne gibi faydaları var?

Psikolog Edward Fisher’ın yaptığı 46 bilimsel çalışmanın sonucuna göre; oyun oynayan çocukları daha sağlıklı bir erken gelişim dönemi bekliyor. Oyun oynayan çocuklarda dili kullanma potansiyeli yüzde 33 ila yüzde 67 arasında artış gösterirken, gelecekte sosyal ve duygusal sorunlara karşılaşma ihtimali de düşüyor.

Hepsi bunlarla da sınırlı değil. İşte, her ebeveynin mutlaka bilmesi gereken, oyunların çocuklara kazandırdığı 7 harika fayda:

01. Daha Başarılı Bir Zihin!

Bilim insanlarına göre erken dönemde çocukların oyun oynaması, tüm zihinsel gelişimini etkiliyor.

Yapılan deneylerde, oyun oynayan çocukların daha gelişmiş dil kapasitesine sahip olduğu, sosyal ve duygusal açıdan çok daha fazla stabil olduğu saptanıyor. Anlayacağınız zihinsel gelişimin en önemli evresinde oyun oynamak düşündüğünüzden bile önemli…

02. Hızlı Öğrenme ve Daha İyi Hafıza

Başka bir bilimsel araştırmanın sonuçlarına göre, bebeklik döneminde oyuncaklarla vakit geçiren çocukların 3 ve 4.5 yaşlarına ulaştıklarında, yaşıtlarından yüksek IQ değerlerine sahip olduğu görülüyor.

IQ değerinin oluşmasında birçok önemli etmenin olduğu inkar edilemez. Bilimsel çalışmanın dayanaklarını düşündüğümüzde ise küçük çocuklar için oyunların ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılıyor.

03. Yüksek İletişim, Dil ve Sözcük Potansiyeli

Sözel zekaya yönelik oyunlar, okul öncesi çağındaki çocukların iletişim ve dil potansiyelini geliştirmekte önemli bir rol üstleniyor.

Rol yapma, sözcük ve harf oyunları gibi çocuğun seviyesine uygun kolay çocuk oyunları, çocukların ömür boyu iş ve sosyal yaşantısını etkileyecek yeteneklerini güçlendiriyor.

04. Başarılı Bir Eğitim ve İş Hayatı

Çocukların eğitim ve iş dünyasında ihtiyaç duyacağı önemli yeteneklerini oyun oynayarak geliştirebileceğini biliyor muydunuz?

Sosyal yaşam ve iş hayatı için hayati değere sahip olan: Dil, yaratıcı düşünme, iletişim, hafıza ve duygusal beceriler gibi önemli yeteneklerin hepsi çocukluk döneminde gelişmeye başlar.

ÖNEMLİ: Oyunlar sürekli eğlence aracı olmamalı, eğitim ve gelişimin önemli bir parçası olarak kullanılmalıdır. 4 yaşından büyük tüm çocukların kullanabileceği MentalUP uygulaması ile çocuklar; görsel zeka, sözel zeka, sayısal zeka, mantık ve dikkat oyunlarıyla bilişsel becerilerini de geliştirebilirler.

❱❱ MentalUP Eğitici Zeka Oyunu’nu Ücretsiz İndirin

06. Muhteşem Sosyal Yetenekler ve Empati Hassasiyeti

Çocuklar oyunlar sayesinde sosyal etkileşimleri öğrenebilirler. Grup halinde oynanan oyunlar sayesinde çocuklar; işbirliği, kurallara uyma, otokontrol geliştirme ve diğer insanlarla birlikte hareket etme gerekliliğini öğrenirler.

Oyun oynayan ve eğlenceli vakit geçiren çocuklar mutlu olur ve diğer çocuklarla işbirliği yapmanın ne kadar faydalı olduğunu keşfederler. Çocuklara göre oyunlar, onların en büyük öğretmenleridir.

07. Kreatif Düşünce Gücü

Birçok bilimsel araştırmaya göre oyun oynamak ile kreatif düşünce gücü arasında bariz bir bağ var. Oyun oynarken zorluklarla karşılaşan çocuklar düşünce gücünden faydalanarak çözüm odaklı hamleler yapmaya çalışıyor, kreatif fikirler üretiyor.

Örneğin, 6 ila 7 yaşları arasındaki 52 çocuktan oluşan bir gruba yapılan testte, zeka oyunları/aktiviteleriyle vakit geçiren çocukların karşılaştıkları sorun karşısında daha başarılı çözüm yolları üretebildiği gözlemleniyor.

Oyunların çocuklar için en iyi öğretmen olduğunu öğrendik. Yine de oyun ile eğlenceyi bir araya getirmeyi unutmamalıyız. Çocuğunuzun daima en iyi ve faydalı öğretmeniyle vakit geçirmesini sağlayın.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.