Ozan Akbaba Kimdir? Nereli? Hayatı ve Biyografisi


Ozan Akbaba 9 Haziran 1982 tarihinde Kars’ta dünyaya geldi. Henüz ortaokul yıllarında oyunculuğa merak saldı, gittiği tiyatro oyunlarından etkilenen akbaba, hayallerini bu oyunlar üzerine kurdu. Ancak üniversite eğitimini Akdeniz Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimar ve çevre Tasarımı bölümünde tamamladı.

Her ne kadar babasının istediği okulda okumuş olsa da gönlünde hep oyunculuk vardı. Oyunculuğa ilk adımını 2005 yılında cumhuriyet dönemin ilk yıllarının anlatıldığı “kırık kanatlar” dizisiyle attı. Daha sonra 2007 yılında “kavak yelleri” adlı çok sevilen dizide küçük bir rol aldı. 2011 yılında rol aldığı “Cennetin Sırları” adlı dizi ise hayatının dönüm noktası oldu.

Cennetin sırları dizisiyle oldukça beğeni topladı ve dizi sektörünün aranan yüzlerinden biri haline geldi. Bu yıllarda ekran oyunculuğunun yanı sıra daha çok tiyatro oyunlarında sahne alarak izleyicisinin karşısına çıktı.

Arafta kalanlar, gölgeden ışığa karagöz, topuzlu, kadınlar da savaşı yitirdi, ali ayşeyi seviyo ve internette tanışan son çift gibi birçok tiyatro oyununda oynadı. Ayrıca hesaplaşma, heksek, boş ev, emanet, karartma ve kötülük adlı kısa filmlerde de rol aldı.

Sinema filmleri, dizi ve tiyatro oyunlarında rol alan Ozan Akbaba, aynı zamanda film müzikleri de yapmaktadır.

Başarılı oyuncu 2011-2012 yıllarında çok sevilen kuzey güney dizisinde Sümer Tezkan karakterini canlandırdı. 2012 yılında bir hikayem var adlı sinema filminde Hasan Müdür karakteriyle beyaz perdede göründü. Ayrıca 2013 yılından itibaren yarım kalan mucize, sürgün inek, ammar: cin tarikatı adlı sinema filmlerinde de oynadı.

2013 yılında 327. bölümden itibaren Kanal D’nin sevilen dizisi Arka Sokaklar’da birkaç bölüm rol aldı. 2014 yılında Sıla’nın “Yeni Ay” albümündeki “vaziyetler” şarkısının klibinde oynadı.

26 Nisan 2014 tarihinde vizyona giren “Mutlak Adalet” sinema filminde Bülent çolak, Bihter Dinçel, Didem Soydan, Yerken Kahraman ile birlikte başrolü oynadı.

19 Aralık 2014 tarihinde vizyona giren “Krallar Kulübü” adlı sinema filminde Ozan Akbaba, Nuri Alço, Özge Dolay, Haldun Boysan, Özlem Savaş ile beraber rol aldı.

Ozan Akbaba 2015 yılından itibaren ATV’de yayınlanmaya başlayan eşkiya dünyaya hükümdar olmaz dizinde İlyas karakterini canlandırmaktadır. Oktay Kaynarca, Deniz Çakır ve Meryem Uzerli gibi oyuncuların yer aldığı dizide oyuncu oldukça başarılı bir performans sergilemektedir.

10 yıldır hem tiyatro hem de dizilerde rol alan Akbaba, bir röportajında “Daha önce zor zamanlar geçirdim şuan parlayan yıldızımın keyfini sürüyorum” şeklinde açıklama yapmıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.