Özgüven eksikliği neden olur?


Özgüven, ahlak, kişilik gibi kavramlar, yaşamın başından sonuna kadar her an üzerimizde taşıdığımız bir kolye gibidir. Her an insanların gözüne çarpan şey bizim etrafa sunduğumuz özgüvendir. İlk tanıştığınız insanlar sizin hakkınızda yorum yapmak isterler. yakışıklı veya itici derler ya da ne kadar silik biri sıkıcı biri derler. Tanışmanın 3 – 5 saniyesinde insanların bizim hakkımızda değerlendirme sağlayan özelliktir özgüven. Bütün bunlara benlik denmektedir.

Özgüven benlik saygısını kazanmaktır

Özgüven, benlik saygısı olarak kabul edilir. Benlik nedir? benlik; kişinin kendini tanımlayış şeklidir. Siz kimsiniz? nesiniz? özellikleriniz neler? güçlü yanlarınız neler? gibi yargılardır. Benlik yüksek ise özgüveniniz de yüksektir.

Buna bağlı olarak iş yerinde, sevgililikte, karı koca ilişkilerinden tamamen benlik üzerinden gideriz. Bağımlı bir kişiliğiniz var ise ilişkide sürekli bırakmayan kişiye dönüşürsünüz. Narsist bir kişilikseniz o zaman beraber olduğunuz kişileri ezmeye yönetmeye çalışan birisiniz. Ya da değersiz olduğunu düşünüyorsanız diğer insanları eleştiren bir insan dönüşebilirsiniz. Hayatımızda attığımız her adımda benlik dediğimiz şey ortaya çıkmaktadır.

Kişiliğimizin yüzde 20’sini doğuştan gelen genetik aktarım oluşturur

Kişiliğimizin yüzde 80’i yaşadıklarımızdan oluşan ve ona göre şekillenir. Yüzde 20’si ise doğuştan gelen bir yetenektir. Biri kısa boyludur doğuştan gelir, siz bunu topuklu ayakkabı ya da spor yaparak değiştirebilirsiniz. Bazı bebekler daha zor bebeklerdir, çok ağlarlar bu kişiler ilerleyen yaşlarda kolay tatmin olmazlar. Sakin bebekler ise hayatının ilerleyen yıllarında daha sakin biri olur. Böyle kişiler mutluluğa daha yakındır.

Sürekli eleştirilen çocuk büyüdüğünde silik bir kişi olur

Güven dediğimiz şey yaparak olacak bir şeydir, halter kaldırmadan önce deneme yaparsınız ve güveniniz artar, “ben yapabiliyorum derseniz”. Anne baba çocuğun yaptığı her şeyde eleştiriyorsa, çocuk sürekli eleştirildiği için hiç bir şey yapmıyor ve yaparken tedirgin olmaya başlıyor. “Çünkü yaptığım herşeyin sonunda ceza alıyorum” diyor. Uslu çocuk olmalıyım diyerek başlıyor fakat bu sefer hiçbir olaya tepki vermiyor. Sınıfta arkada oturan, öne oturmayan silik tipler dediğimiz kişilikler oluşuyor. İş yerinde maaşı verilmez tepki veremez, banka kuyruğunda önüne geçerler tepki veremez gibi karakteri olmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.