Özgüven eksikliği ve çözüm yolları


Özgüven eksikliği ile değersizlik hemen hemen aynıdır

Özgüven bir yerde dışa açılmadır ama ilk önce kişi kendini sevmesi lazım ki kendini iyi ifade edebilsin. Özgüven eksikliği ile değersizlik değerleri hemen hemen aynıdır. Ayna anlamda değil ama birbirine paraleldir. Özgüven eksikliği çocukluktan geldiği gibi ilerde de olmaktadır.

Özgüven kazanmak için ilk önce insanın kendine güveneceği küçük başarılar elde etmesi lazım. Küçük hedeflere yöneldikten sonra bir bakıyorsunuz ki büyük hedefler olmuş.

Görünüm çok önemli güzel insanlar kendilerini daha güvenli hissediyor, çünkü çevrede insanların ilk önce fiziklerine bakıyorlar. Özgüven azaldıkça ise toplumdan uzak kalmaya başlıyor. Bazı insanların içinde özgüven yok ve kendin markalara bürüyor, gizemli olmaya çalışıyorlar. Bu insanlar bir tek kendilerini seviyorlar. Ama özgüveni yüksek insanlar etraftaki insanları severler ve açık olurlar.

Kendine güvenmeyen etrafındakilere de güvenmez

Kendine güvenmediği için evli bir insan yanındaki insana da güvenmez, kendin tehdit altında görür, iç sesi bu şekilde olur. Bu insanlar o zaman aşırı kıskanç oluyorlar. Özgüveni az olan insan, özgüveni çok olan insanı sürekli baskı yapmaya başlar ve ilişki bir yerden sonra çıkmaza sokar. Daha sonra evlilikte çok büyük tehlike oluyor. Ben değersizim sevilmiyorum, gelecekte de sevilmeyeceğim deyip depresyona giriyorlar ve intihara bilr yönelebiliyorlar.

Özgüven eksikliği olan bağımlı kişiler bir insanı tutup kendi hayatlarına yamamaya çalışırlar. O beni seviyor ben onsuz yaşayamam diyerek kendini o insana bağdaşıp yaşamaya çalışırlar. Bağımlı kişilik özelliği olan insanlar, mutlaka bir insana bağımlı olarak yaşama eğilimindedir. Bazı kişiler ise kardeşine bile bağlı bir hayat yaşarlar. Ama bağımlı oldukları kişilerin hayatlarını sıkıntıya soktuklarının farkına değil.

Özgüven eksikliği kişiler kendini görebilirse fark ederse değişir. Ama fark etmezse, adım atmazlar ve kendi iç dünyalarına hapsolurlar. Bu insanlar bir nevi kendini korumaya alıyorlar ama bu da uzun vadede çok zararlı bir şeydir.

Özgüveninizi Nasıl Arttırırsınız?

•Kendiniz hakkında olumlu düşünün.

•Gerçekçi olan ve beklentilerinizi karşılayan hedefler belirleyin. Makul seviyede hedefler belirleyin ki, böylece başardığınız şeyler, başta ulaşmayı düşündüğünüz hedeflerlere yakın olsun. Bu durum, özgüveninizi ve kendinizle ilgili memnuniyetinizi destekler. Psikolojinin öncülerinden William James şöyle der: “ Kendinden memnun olmak = Ne başardığımız / Başarmayı hedeflediğimiz şey

•Bir şey başardığınızda kendinizle gurur duyun ve kendinizi ödüllendirin.

•Kötü veya üzücü bir şey olduğunda, olumsuz düşüncelerinizin farkına varın. Tamamen duygularınızla hareket etmek yerine, içinde bulunduğunuz durum hakkında mantıklı olarak düşünün.

•Zayıf taraflarınız yerine, güçlü taraflarınıza ağırlık verin. Belirli konularda, diğerlerine göre daha becerikli ve iddialı olduğunuzun ve hayatınızın her alanında mükemmel olmanın imkansız bir şey olduğunun farkına varın.

•Yaptığınız ve başardığınız şeyleri sadece şansa bağlamayın. Bunun yerine, kişisel başarılarınız için kendinizle de gurur duyun.

•Fikirlerinizi savunun. Diğer bir ifadeyle, başkalarının haklarını ihlal etmeden, kendi duygularınızı, düşüncelerinizi, inançlarınızı, ihtiyaçlarınızı, dürüst ve net bir şekilde ifade etmeyi öğrenin.

•Haklarınıza sahip çıkmayı öğrenin ve sizin için makul olmayan isteklere “hayır” deyin. Fikirlerinizi açık ifade edebilme konusunda alacağınız bir eğitim, özgüveninizin gelişmesinde size çok yardımcı olabilir.

•Yaşamınızda önemli olduğuna inandığınız sorunların bir listesini çıkartın. Daha sonra bunları iyileştirmenin veya değiştirmenin yollarını yazın. Bütün sorunlarınız tabii ki kolay ve hızlı bir şekilde çözülemez ama hemen harekete geçebileceğiniz bazı alanlar da olacaktır.

Özgüveni İyileştirmek için Hatırlanması Gerekenler

• Kötü şeyler yerine iyi şeylere ağırlık verin.

• Kendiniz hakkında olumlu düşünün.

• Deneyimlerinizden ders çıkartın.

• Gerçekçi hedefler belirleyin.

• Cesaretli olun.

• Öğrenmeye devam edin.

• İşe yarar şeyler yapın.

• Basitliğe önem verin.

• Değişimi hoş karşılayın.

Özgüven; kendimize yönelik iyi duygular geliştirmemiz sonucu, kendimizi iyi hissetmemiz demektir. Başka bir deyişle kendimiz olmaktan memnun olmak ve bunun sonucu olarak kendimiz ve çevremizle barışık olmamız demektir. Kısaca;”sevilebilir ve becerebilir olma” duygusudur da diyebiliriz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.