Özgüven kazanma yolları


Özgüven kişinin kendi değeri hakkındaki öznel değerlendirmesi, kendisi ve yetenekleri ile ilgili olumlu ve gerçekçi anlayışa sahip olması ve kendi hakkın olumlu olumsuz yorumudur. Froid bu konuda “güç ve güveni hep dışarıda aradım ama bunlar insanın içerisinden gelir ve her zaman oradadırlar.” demiştir.

Özgüven hem zekiyim sevilen bir insanın gibi kişinin kendisi için düşünceleri, hem de bu düşüncelerin yol açtığı utanç gurur gibi duyguları hem de bu düşüncelerin ifadesi sonucu çekingenlik davranışlarını içeren çok geniş bir kavramdır. Kişinin fikirlerini kabul ettirmesi, eleştirilere açık olması duygusal olgunluk göstermesi ve kapasitesini doğru değerlendirme becerisine sahip olması özgüvenli bir kişi olduğunun bir göstergesidir. Bu göstergenin en önemli detayı kişinin kendini iyi bilmesidir. Bunun için de sonuç değil süreç önemlidir. Bu süreçte insanın yarım ve yalnız olduğunu kabul etmek gerekir.

Özgüven eksikliği olan kişi nasıl davranır?

Özgüven eksikliği olan kişi içerisinde başarısız olma korkusunu sürekli yaşar, aşırı uyum gösterir, her şeye boyun eğer, pasif olur. Eleştirilere karşı çok hassas olur, güvensizdir, aşağılık duygusu içerisindedir. Gerçekçi olmayan hedefler belirler, topluluk içerisinde varlığını belli etmekten çekinir ve sevilmediğini belli eder.

Eleştirilmeye tahammül edemez ama her şeyi eleştirir. Daima insanlarda kusur ve hata arar. Kendi güçsüzlüğünü başkalarına yüklemeye çalışır. Kimse başından sonuna dek, acemi ve yetersiz hissetmediği bir şeyde ustalaşamaz.

Özgüven eksikliği giderilebilir

Özgüven eksikliği değiştirilemyen bir kişilik özelliği değildir. Özgüven kazanmak için yapmanız gereken ilk şey başta kendiniz hakkında olmak üzere olumlu düşünmeye başlamaktır. Bundan sonra yeni bir şey yapmaya çalışmak, duygular yerine mantık ile hareket etmektir.

Kendinizde tüm bu değişiklikleri gerçekleştirmek zor gelebilir ya da nasıl yapacağınızı bilemeyebilirsiniz ama bunu için endişelenmek yerine kısa sürede öğrenerek ve kısa sürede uygulayabileceğiniz NLP ve EFT tekniklerinden yararlanabilirsiniz.

Cenap Şahabettin’in dediği gibi; Mutluluk gibi şan ve şerefi de dışarıdan bekleme, etrafında el şakırtısı yokmuş ne fark eder, içerinde bir ses aferin desin yeter, hakiki nişan göğsünün dışında değil içinde takılı olmalıdır.

Özgüvenli olmak için neler yapılmalı

Çaresizlik aslında öğrenilmiştir. Keyifli bir yaşamda öğrenilebilir, başkaları yapmışsa sizde yapabilirsiniz. Her şey sizinle başlar, doğru şey yapmak için yanlış zaman yoktur. Kişi kendisini hiç aldatmadıkları için tanımadıklarına güven duyma eğilimi gösterir ama kendini aldatmaya devam eder. Bu nedenle kendinizi aldatmaktan vazgeçin ve kendinizi sevin. Kendiniz hakkında olumlu düşünün kendinizi iyi tanıyın, açık hedefler koyun ve hep pozitif düşünün. Bir şeyi başardığınızda kendinizi ödüllendirin ve kendiniz ile gurur duyun.

İnsan kendisinde var olan özgüvenini yok farz etmesi kendine yapacağı en kötü fenalıktır. Başarı yolunda molalar olduğunun düşünün. Fikirlerinizi savunun başkalarının haklarını ihlal etmeden kendi duygularınızı, düşüncelerinizi, inançlarınızı, ihtiyaçlarınızı dürüst ve net bir şekilde ifade etmeyi öğrenin. Her zaman sizi üzecek birileri olacaktır, yapmanız gereken önce kendinize inanmaya devam edecektir. Kişinin kendisinde olan güveni bir kuş kadar çekingendir, kişi onu bir kez kovdu mu tekrar bulması çok uzun bir zaman alabilir.

Felaket senaristliğini bırakın

Zihnimizde kafa sinemasında bir film oyatıyoruz ve oynattığımız filme inanmaya başlıyoruz. Düşündüğünüz herşeye inanmak zorunda değilsiniz ayrıca seneryoyu olumsuz yazmaya gerek yok. Mesele; toplum önünde söylediklerimi, konuşacaklarmı ya unutsaydım, ya çıkma teklifi ettiğim kız teklifimi kabul etseydim, sınıfta elimi kaldırırsam aptal gibi algılanırsam. Bu tip soruların sonucunda hiçbir şey olmaz. Ama zihnimizde o kadar abartı düşünüyoruz ki kendi potansiyelimizi, yeterliliğimizi sınırlıyoruz ve yetersizlik duygusuna kapılıyoruz. Konuşmada aklından gitti ise iki yudum su alırsın, notlarına bakarsın ya da biraz ara verelim dersin. Konuşma yaptığın salonda bir kaç kişi unuttu diyecek, diğerlerinin aklına bile gelmeyecek. Bir kıza teklif ettin diyelim, kabul etmezse dahi hiçbir şey olmayacak.

Bazı düşündüklerimiz gerçeği yansıtmıyor ve bunun farkında bile değiliz. Olayın gerçek ve felaket senaryolarını zihnimizden ayırarak, felaket senaryolarını zihnimizin üretmesine izin vermeyelim ve o olumsuz düşünceyi olumlu bir senaryo ile değiştirelim.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.