Panik atak nedir? nasıl oluşur? tedavi yolları nelerdir?


Panik nöbeti nedir?

Panik atakaniden bastıran endişe atağıendişe nöbetidir. Panik atak bir hastalık değil, belirti kümesidir, panik ataklar ani başlıyorsa yani bir ay süren sürekli aynısını yaşayacağını dair beklentisi durum kaygısı olursa panik ataktır.

Ara ara tekrarlayan ve insanı dehşet içinde bırakan korku nöbetleridir.  Panik atağın en temel  özelliği beklenmedik bir anda ortaya çıkmasıdır.  Hastalarımızın çoğu zaman “kriz” adını verdiği bu nöbetlere biz “PANİK ATAĞI” denmektedir.

Türkiye’de her 10 kişiden biri panik atak hastası

Panik atak belirtileri nelerdir

Panik atak herkeste farklı farklı belirtiler ile kendini gösterir, herkesin panik atak belirtileri birbirine benzemeyebilir. Sıklıkla yaşananlar atak belirtisi bedende alışılmadık reaksiyonlardır. Kalp çarpıntısı, nefes alamıyormuşçasına yaşanan bir boğulma hissi en sık yaşanan panik ataklardandır.

Kalp çarpıntısı, terleme, titreme, boğulacak gibi hissetme, yutkunmakta güçlük, hava açlığı yaşama, aniden hızlıca derin bir nefes alma istediği alma, sıcak ya da soğuk basması, ellerde ve ayaklarda uyuşma gibi belirtileri gözlenmektedir.

Bir anda kalp 60 ritim ile atarken 200 lere çıkabilir. Tansiyonun ikiye katlayarak yükseldiği görülebilir. Bir anda tuvaletinin kaçırma, korkunun ve dehşetin ileri olduğu bir durumdur. Panik atak durup dururken olur. Örneğin balon şişirmek bile panik atağı tetikleyebilir.

Aynı zamanda aklımı yitiriyorum, kalp krizi geçiriyorum, ölüyorum gibi düşüncelerin eşlik etmesi, endişe ve kaygı duygularının yoğunluğu, yabancılaşma gibi bir takım bilişsel ve zihinsel durumların olduğu ataklara panik atak denmektedir.

Panik ataklar nadiren 30 dk’yı aşarlar ama maksimum 30 dk olmaktadır. İlk dakikalar bu düşünce ve duyguların çoğaldığı süredir. Bunun dışında bunların sık sık olacağı beklentisi ya da aniden olacağı beklentisi olmasına panik atak bozukluğu denmektedir.

Panik bozuklukta önemli bir konuda kapalı yerlerde kalamam kendi başına kalamama, tek başına seyahat edememe, evden tek başına çıkamama, uçağa, otobüse binememe, kendini güvende hissetmediği yerler dışında başka yerlere gidememe gibi bir korku durumu da olabiliyor.

Başlıca panik atak belirtileri:

 • Kalp çarpıntısı, artan nabız
 • Nefes alıp vermede zorlanma
 • Göğüs bölgesinde ağrı, sıkışma hissi
 • Titreme
 • Boğuluyormuş gibi hissetme
 • Bulunulan ortamdan kopma, gerçek dışı hissetme
 • Terleme
 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi, gözlerin kararması, bayılma
 • Sıcak veya soğuk ter basması
 • Parmak uçlarında uyuşma veya karıncalanma
 • Ölüm korkusu
 • Kontrolü kaybetme korkusu, delirme korkusu
 • Kaçma isteği

Panik nöbeti nasıl ortaya çıkar

Panik ataklar, en fazla yarım saat sonra geçer ve kişi kendini yorgun ve tükenmiş bir şekilde hisseder. Baş dönmesi, sersemlik hissi, bulantılar, sanki boğazınıza yumruk tıkanmış gibi olması, nefes almakta zorlanma, ellerde titreme gibi bir sürü belirti olabilir.

Bazı hastalar, bulunduğu çevreyi tanıyamama sanki kendini orada hissetmeme ya da kendi vücudunu tanıyamama ve gerçek dışılık hissi yaşamaktadırlar.

Panik ve depresyonlar

Stresli yaşam panik atak için risk faktörüdür, panik atak hastalığın tam olarak nasıl çıktığı bilinmemektedir. Çok yönlü bir rahatsızlıktır.

Depresyon ve panik atak, beyindeki biyokimyasal olaylar neredeyse aynı ilaçlar ile tedavi ediliyor. Antidepresyan hem panik atakları giderebiliyor hem de depresif belirtileri giderebiliyor. Burada bir yumurta tavuk, tavuk yumurta olayı söz konusudur. Nasıl depresif olaylar yaşayanlar panik atak oluyorsa, panik ataklı insanlar da depresyona girebiliyor. Bu rahatsızlığı geçirenler korkularla yaşıyor ve yaşamdan çekinme gibi bir durumun önüne geçiyor. Normalde keyif alarak yaptığı şeylere karşı hayata karşı bir ilgi kaybı yaşıyor, ben bunla yaşayabilirim derken depresif tabloyu tamamlamış olur.

Bazı insanlar ilk panik nöbetlerini uykuda geçirirler, gece birden bire kalp çarpıntısı geçirdiklerini söylerler bu kişiler ise uykuya dalmak istemezler.

Panik atak tedavisi

Panik atak rahatsızlıklarını önleyen etkinliği kanıtlanmış ilaçlar var. Her panik atak her zaman panik bozukluğa dönüşecek diye bir kaide yok. Yapılan çalışmalar da bir insan ömür boyu bir iki kez panik atak geçirebileceğini göstermiştir. O yüzden her panik atak tedavi edilmez. Panik atak tedavisinde davranış psikoloji tekniği ile yüzde 90 başarı sağlanmaktadır.

İlaç tedavisi aldıktan sonra panik nöbetini geçirebilirsiniz, diğer rahatsızlıklardan da kurtulabilirsiniz. İlacı bıraktığınızda geçecek bir hastalık değildir, psikoloji ile güçlendirebilirseniz tedavi olabilirsiniz. Panik atak tedavisinde psikiyatrist hastaya bazı ilaçlar verir. Bunlar antidepresan, anksiyete giderici ilaçlar ve yardımcı ilaçlardır. Bunun yanı sıra bir psikolog ile konuşarak psikoterapi de gerekli görülebilir. Bu durumda alınan ilaçlarla, görüşmenin kombinesi, hastalığın tedavisinde oldukça başarılı sonuçlara ulaşılmasında büyük katkı sağlar.

Panik atak tedavisinde doktor ile hasta arasındaki ilişki ve iletişi becerisi son derece önemlidir. Bu nedenle sürekli doktor değiştirmek yerine tek bir doktorla uzun süreliğine tedavi sürdürülmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.