Pankreas kanseri belirtileri ve tedavisi


Pankreas kanserinin belirtileri çoğunlukla hep gözden kaçar. Hastalar genellikle sıradan şikayetler ile doktor doktor gezerler.

Pankreas vücudun hangi bölgesinde bulunuyor?

Pankreas, retroperiton adı verilen karın arka duvarının hemen önünde ve midenin arka komşuluğunda yer alan yaprak biçiminde bir organ. Ana safra kanalı, onikiparmak bağırsağı ve karaciğer ile de yakın komşulukta olan pankreasın üst sindirim sisteminin tam merkezinde olduğu söylenebilir.

Pankreas kanserinin belirtileri:

 • Karında dolgunluk hissi,
 • Anlamsız kilo kaybı,
 • Karın Ağrıları: Pankreas kanseri vakalarının %70’inde ağrılar görülmektedir. Bu ağrılar genellikle karın bölgesinde hafif bir rahatsızlık hissi olarak başlar.
 • Ağrı yemekten sonra veya uzandığınızda artabilir, dik oturduğunuzda azalabilir.
 • İlk ağrılar gelip geçicidir ancak zamanla ağrılar daha uzun süreli ve şiddetli olabilir. Bu ağrılar kanserin çevrede bulunan sinirleri etkilemesi ve tümörün, mide veya onikiparmak bağırsağını bloke etmesi nedeniyle ortaya çıkar.
 • Sarılık: Pankreas kanseri vakalarının %50’sinde sarılık görülmektedir. Sarılığın başlıca belirtileri cildin ve göz aklarının sararmasıdır.
 • Bunlara ek olarak idrar rengi koyulaşır, cildin çeşitli bölgelerinde kaşıntı olur ve dışkı rengi soluklaşır.
 • Pankreas kanserinin sarılığa yol açmasının nedeni kanserli tümörün safra kanalını tıkayarak “bilirubin” adlı kimyasalın vücuttan atılmasını engellemesidir. Bu kimyasal normal olarak kanımızda bulunur ancak safra tarafından düzenli olarak atılmadığında vücutta birikmeye başlar.
 • Kilo Kaybı: Sindirime yardımcı olan enzimlerin salgılanmasıyla görevli pankreas, kanser nedeniyle görevini yerine getiremediğinde, vücut gıdalardan alması gereken besin öğelerini tam olarak alamaz ve buna bağlı olarak kilo kaybı görülebilir.
 • Kilo kaybı, kanserin özellikle pankreasın baş tarafında (enzimlerin salgılandığı bölge) olduğunun bir göstergesi olabilir.
 • Bağırsak Sorunları: Dışkının normalden büyük, soluk, yağlı ve aşırı kokulu olması (steatorrhoea) genellikle pankreasta bir sorun olduğunun habercisidir.
 • Sindirim enzimlerinin yetersiz üretimi dışkı rengini ve şeklini değiştirebilir. Tam olarak sindirilemeyen gıdalar ishale neden olabilir.
 • Kusma ve Mide Bulantısı: Tümörün onikiparmak bağırsağına baskı yapması mide bulantısına ve kusmaya yol açabilir.
 • Ayrıca kanser nedeniyle yaşanan hormon düzensizliği genel olarak kişinin kendini kötü hissetmesine ve mide bulantısı yaşamasına neden olabilir.

Durup dururken diyabetin ortaya çıkması bu tür bulgular erken dönem bulgularıdır.

Pankreas kanseri tanısı nasıl konur?

Pankreas kanserinde insanlar genellikle çok üzerine düşmezler ya da doktorlara gidilir ama genellikle çokta önemsenmez. Pankreas vücudun midenin arkasında omurgaların önünde oldukça gizlenmiş, derinde yerleşmiş bir organ. Böyle bir organın hastalığı veya kanser bulguları geç fark ediliyor ve sinsi bulgular ile keşfediliyor.

Erken evre pankreas kanserlerinin önemli bir klinik bulgusu yoktur. Geç evre pankreas kanserlerinin en önemli bulgusu ise, pankreasın başında yer alıyorsa sarılığın ortaya çıkmasıdır. Çünkü pankreasın baş kısmının hemen arkasında safra kanalı geçmektedir. Pankreasta bir tümör varsa ana safra kanalı da erken evrede tıkanmakta ve böylece sarılık ortaya çıkmaktadır. Sarılık ortaya çıktığı takdirde, pankreasın baş kısmındaki kanserlere erken evrede tanı konabilmektedir.

Gövde kısmında ve kuyruk kısmındaki kanserler içinse aynı şeyi söyleyebilmek mümkün değildir.

En önemli bulgu sarılığın yanı sıra, karında ağrı, sırta vuran ağrı bulgular arasındadır. Sırta vuran ağrı olduğunda kanser ileri evrededir. Bazı sindirim güçlükleri de bulgular arasındadır. Ağrı ilk başta hafif şiddette olur, sonra giderek artar. Bazen bağırsağın belirli bir bölümünü tıkar, besinler bu yüzden sindirilemez, bulantı ve kusma yaratır.

Tedavi için geç kalınmakta

ABD’de pankreas kanseri için sessiz, gizli öldürücü anlamı da yüklenmiş durumda. Pankreas midenin arkasında yerleşen 100 gr ağırlığında 25 cm uzunluğunda bir organımız fakat çok önemli fonksiyonları var. Hem egzotirin denilen proteinlerin yağları sindiriminde olmazsa olmaz, hem de şeker glikoz gibi bir çok hormonunun ve insülününde yapıldığı bir organ dolayısıyla kanser olması demek vücudumuzun sisteminin çökmesi demek.

İncelemekte yakalamak zordur, yüksek standartlı görüntülemeler ve incelemek lazımdır. Genellikle geç döneme kaldığı için dünyanın her yerine bu tür problem vardır. Pankreas tümörlü hastaların ancak 5 te 1 ine cerrahi olarak müdahele edilmektedir. Büyük oranda tanı koyduktan sonra yapılacak bir şey kalmamaktadır ve yapılabilecekler oldukça sınırlı olmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.