Panspermia Nedir?


Panspermia, hayatın Dünya’ya uzaydan ya da uzaydaki diğer gezegenlerden/göktaşlarından yaklaştığını ileri süren bir teoridır. Ancak fazlalıkla hatalı anlaşılıyor ve hatalı anlatılıyor.

Yaşamın uzaydaki diğer cisimlerden dünyaya geldiği kuramsi, illaki hayatın kendisinin, yani yaşayan bir organizmanın geldiği manasına gelmiyor. Yaşamın var olmasını sağlayacak ya da basitleştirecek bileşiklerin yeryüzüne (ya da bir gezegene) sonradan gelmiş olması da bu kuram kapsamındadır.

Hatta bu kuram kaçınılmaz olandan bahseder ve yanıtsız kalan çoğu soruya da gayet doyurucu yanıtlar verir. Kısacası, öyle boş bir kuram değildir. İşi magazinleştirmeden, kısır münakaşalardan uzak, esas birkaç bulgu vereyim:

Dünya büyüklüğünde bir gezegende, bugünkü “herkezin bildiği” hayatın oluşabilmesi için lüzumlu olan maddelerin birfazlası (başlangıçta çok sıcak olmasından) bulunamaz ya da oluşamaz. Öyleyse bu maddeler, sonradan dünyaya bir biçimde gelmiş olmalı.

Panspermia
Panspermia

Mesela, bugün yeryüzünde var olan oranda suyun, dünyanın oluşum prosesi içersinde korunması olası değil. Eğer dışarıdan bir su takviyesi olmamış olsaydı, suya bağımlı herkezin bildiği hayatın oluşması olası olamazdı. Zaten oluşturular incelemelerden da anlıyoruz ki, bugünkü suyumuz aşağı yukarı 3.5 milyar sene evvelki, milyonlarca sene süren yoğun bir göktaşı / kuyruklu yıldız yağmuru yardımıyla yeryüzünde birikme olanağı bulmuş.

Aynı biçimde, hayat için lüzumlu olan birtakım aminoasitlerin eseraşları ve detaylı organik moleküllerin uzayda göktaşları üstünde, hem de yıldızlararası boşluktaki gaz ve toz bulutlarında var olduğu uzun vakitdır oluşturular izlenimlerle biliniyor. Yani, hayat için lüzumlu olan eseraşlarının birtakımlarının oluşumu için illaki kusursuz bir gezegen gerekmiyor. Uzayda kozmik ışınların altında ya da buzlu bir göktaşınının yüzeyinde oluşabiliyorlar.

Ardından ise, bu hayatsal moleküllerin bir bölümünün göktaşları aracılığı ile, üstünde hayat meydana gelen gezegenlere (bizim örneğimizde Dünya) dağılıp ilk canlıların oluşumunda rol oynaması bir sır değil, hem de yüksek bir ihtimalle hep bu tür oluyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.