Pantomim nedir?


Pantomim, sözcükleri kullanmadan bir öykü anlatma, bir mesaj verme ya da bir karakteri canlandırma sanatıdır. Sözsüz tiyatro olarak da adlandırılan bu sanat dalının Eski Yunan ve Roma dönemlerinden günümüze ulaştığı biliniyor.

Dünyanın büyük mim sanatçılarından biri olan Marcel Marceau, bütün dünya seyircilerini güldüren, ağlatan ve düşündüren ünlü Bip rolünde

Pantomim sanatçıları bir şeyi anlatmak için yüz ifadelerini ve beden hareketlerini kullanırlar. Gösterilerinde müzik ve dansa da yer verebilirler. Sahneye çıkarken yüzlerine ya özel bir makyaj yaparlar ya da maske takarlar. Pantomim sanatçıları bir şeyi anlatmak için yüz ifadelerini ve beden hareketlerini kullanırlar. Gösterilerinde müzik ve dansa da yer verebilirler. Sahneye çıkarken yüzlerine ya özel bir makyaj yaparlar ya da maske takarlar.

Pantomim gösterileri tek kişilik de olabilir bir grup tarafından da sergilenebilir. Ayrıca bu gösteriler tiyatro salonlarında yapılabileceği gibi sokakta da yapılabilir.

Pantomim sanatının öncülerinden biri Fransız oyuncu Marcel Marceau’dür (Marsel Marsö okunur). Marcel Marceau, Bip adlı bir tipleme yaratmış ve gösterilerinde bu tiplemeye sık sık yer vermiş. Marceau’nün gösterilerinde çok kullandığı başka bir şey de “ay yürüyüşü”. İleri gidiliyormuş gibi hareketler yapılan ancak geriye gidilen ay yürüyüşünü ABD’li şarkıcı Michael Jackson’ın danslarından bilirsiniz.

Ülkemizde pantomim sanatının öncüsü oyuncu ve yazar Erdinç Dinçer’dir. Ayrıca Taner Barlas, Ergin Kolbek, Caner Karavit, Ulvi Arı ve Vecihi Ofluoğlu da pantomim sanatçılarımızdandır. Bu sanat dalının eğitimi İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda bulunan Pantomim Sanat Dalı’nda veriliyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.