Papatya Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?


Papatyanın Tanımı: Bitki tek yıllık olup, 15-40 cm boylanabilmektedir. Yapraklar yumuşak, narin ve çok parçalıdır. Yaprak ekseni dar, iplik şeklindedir. Çiçek sapı üze rinde yivler bulunur ve çiçekle birleştiği yerde boşluk oluşturur. Çiçek tablası yuvarlak, çıplak ve iç kısmı boş olup taç yaprakları beyazdır.

Taç yaprakları geceleri ve döllenme sonrası aşağı doğru sarkarlar. Çiçek tablasının ortasındaki sarı başçık ezildiğildiğinde kendine has papatya kokusu hissedilir. Genel olarak yılda iki kez (ilkbahar-yaz aylarında) çiçek açar.

papatya
Papatya

Çim yaprakları uzun, geniş, oval, uç kısmı sivri ve sapsızdır. Meyve (aken) 0.7-1.2 mm uzunlukta, 0.2-0.4 mm genişliktedir. Çubuk formunda ve genellikle kırışıktır. Üzerinde 3-5 adet belirgin, uzunlamasına çizgi bulunur ve 4-6 köşelidir. Sarımsı-griden koyu-gri-ye kadar değişen renklerde olabilir. Bir bitki 5000 tohum oluşturabilir. Tohumla ürer.

Çevre İstekleri: Besin maddesince zengin, kireç yönünden fakir, killi veya kumlu-tınlı toprakları sever. Tınlı ve tuzlu toprakların tipik göstergecisi bir bitkidir. Hububat tarlaları, yol kenarları, döküntü alanlarında, çapa bitkileri içerisinde bulunur.

Toplama Zamanı ve Kurutma: Bitkinin çiçek tablalan Mayıs-Ağustos aylarında ve olabildiğince kuru havalarda toplanmalıdır. Toplanan çiçek tablaiarı güneşten uzakta, gölgede kurutulmalıdır.

Bitkinin içeriği: Eterik yağlar, acılık maddeleri, yağ, fosforik asit, tuzlar ve bir sıra organik asitler, ayrıca zerotin, sitearin, palmistin, linorol asit, chalin, triakotan, salisilik asit, elma asiti, kalsiyum ve umbelliferon-methyl-eter içerir.

Papatyanın Kullanılma Şekilleri ve Faydaları

Günümüzde papatyanın çok yönlü ve çok değerli bir tababet bitkisi olduğu bilinmektedir. Dolayısıylada ülkemizde papatyanın kullanımı her geçen gün artmaktadır. Papatya bilimsel olarak en fazla araştırılan bitkilerdendir.

Papatya; enfeksiyonları önlemesi, yaraları kısa zamanda iyileştirmesi, ağrıları dindirmesi, sıkıntılı hallerde insanı rahatlatması, kasılmaları önlemesi ve insana canlılık vermesi nedeniyle çok büyük önem taşımaktadır.

Özellikle; mide ve bağırsak kasılmalan ile üşütmelere, gastride, nikotin ve alkol bağımlılığının terk edilmesinde, sindirim sisteminde; özellikle bağırsaklarda bulunan enfeksiyonlarda, diş eti ile ağız boşluğu iltihaplanmaları ve yaralarında, deri enfeksiyonları ile yaşlılık sonucu oluşan ekzemaya karşı çay olarak kullanılabilir.

Diş ağrılarında, dudak uçuklamalarında, ağız ve yutaktaki enfeksiyonlara karşı hazırlanan çay gargara olarak kullanılır. Yine çay olarak kullanıldığında, aşırı sinirlilikten kaynaklanan gerginliği giderir, bel ağrılarını keser, uykusuzluğu önlerken, aşırı yorgunluğa etkilidir ve saç dökülmesini önlemektedir. 

Böbrek, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarına karşı çay olarak içilmesi önerilirken, hazırlanacak sıcak tampon bu bölgelere uygulanmalıdır. Hazırlanacak tampon kulak ve yüzdeki ağrılara karşı da kullanılır. Zor kapanan yaralara karşı, vücuttaki toksik maddelerin dışarı atılmasında ve derinin dezenfekte edilmesinde yapılacak banyonun çok faydası olmaktadır.

Solunum yolu enfeksiyonları ve bunun sonucu oluşacak burun tıkanmalarına karşı buğu olarak da kullanılabilmektedir. Papatyadan elde edilen krem veya pudra deri, egzema ve hemoroid kanamalarında kullanılabilir. Ayrıca donma sonucu oluşacak zararlanmaları önler.

A. Çay Olarak

1 su bardağı sıcak suya 1-2 çay kaşığı kuru papatya çiçeği konarak 10 dakika demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra tatlandırıcı olarak şeker veya bal kullanılabilir. Hazırlanan çaydan günde 1-2 bardak içilir. Mide ve bağırsak rahatsızlıklanrıda, yemekten önce sıcak olarak içilmelidir. 12 parmak bağırsağındaki rahatsızlıklarda ise 1 su bardağına 2-3 çay kaşığı papatya kanarak hazırlanan çay içilmelidir.

1. Papatya çayı

Malzemeler: 1 litre su, 10-12 kömeç papatya, şeker, limon.

Hazırlanışı: 1 litre su kaynatılır ve kurutulmuş çiçeklerin üzerine 200 ml. dökülür. Bir çay kaşığı ile karıştırılarak 4-5 dakika kaynayana kadar demlendirilir. Çay gibi şeker ve limonla servis yapılır.

B. Buğu Olarak: 1 litre sıcak suya 1 yemek kaşığı papatya konur ve baş örtülerek bu-har’ tenefüs edilir. Böylece, solunum yolları açılır ve rahat nefes alma olanağı sağlanır.

C. Özellikle ağız ve yutaktaki enfeksiyonlara karşı 6 gram adaçayı, 7 gram anason. 1 gram okaliptus yaprağı ve 10 gram papatya yarım litre suda demlenir. Hazırlanan bu çay buzdolabına kanarak 1 hafta süre ile gargara olarak kullanılır. Bunun yanında yine 2 kısım papatya çiçeği, 2 kısım öksürük otu, 1 kısım kekik karışımından bir çorba kaşığı 1 litre suda 10-15 dakika demlenir. Daha sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra 2’şer su bardağı yudumlanarak içilir.

D. Banyo Yapımında: 40-50 gram (2 avuç dolusu) kadar papatya sıcak olarak doldurulan küvete kanarak 25-30 dakika kadar banyo yapılırsa, vücuttaki toksik maddeler atılarak rahat uyuma olanağı sağlar. Yüz ve baş yıkanacaksa bir avuç dolusu papatya yeterlidir.

E. Kompres Yapımında: 1/4 litre pişme aşamasındaki süt üzerine 1 yemek kaşığı papatya konur. Biraz demlendikten sonra süzülür, bu sıvı ile ıslatılan havlu veya bez sıcak olarak kompres yapılır.

Ağız ve Yutaktaki Enfeksiyonlara Karşı: 2 kısım papatya çiçeği, 2 kısım öksürük otu, 1 kısım kekik karışımından 1 çorba kaşığı 1 litre kaynar suda 10-15 dakika demlenir. Daha sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra ılık olarak 2’şer su bardağı yudumlanarak içilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.