Papaz Kaçtı Nasıl Bir Oyundur?


Basit kurallarıyla en popüler iskambil kağıdı oyunları arasında papaz kaçtı oyunu da yer alır. Küçüklerin de, büyüklerin de rahatlıkla oynayabildiği bu oyun eğlenceli ve kolaydır. Özellikle de keyifli yönlerinin öne çıktığı papaz kaçtı oyununda kurallar oldukça sade ve akılda kalıcıdır.

Papaz Kaçtı Oyunu Nasıl Oynanır?

  • Papaz kaçtı oyunu, 52 adetlik normal bir iskambil kağıdı destesinden 3 adet papazın çıkarılması ile elde edilen 49 adetlik kağıt dizisi ile oynanır. Ancak kimi oyunlarda 3 adet değil, 1 adet papazın çıkarılması ile de oyun destesi hazırlanabilir. Çünkü buradaki ana mantık, deste içindeki papaz sayısının tek sayı olmasıdır. Oyun sonunda elinde papaz kalan oyuncu oyunu kaybetmiş sayılacaktır.
  • Papaz kaçtı oyunu en az 2 kişi ile oynanır. Oyuncu sayısı 4 kişiye de çıkabilir. Daha fazla oyuncu pek tercih edilmez.
  • Oyuncuların tümüne, eldeki tüm kağıtlar eşit ya da yakın sayılarda dağıtılır. Oyuncular, ellerindeki iskambil kağıtlarından aynı olanları eşleyerek dışarı çıkarırlar. Örneğin; iki kız, iki 10 ya da iki 5 şeklinde eşleşen kağıtlar dışarı atılır. Eldeki destede çift şekilde hiçbir kağıt bulunmaz ve yalınlaştırılmış olan eldeki deste ile oyuna başlanır.
  • Sırası ile her oyuncu, kendinden bir önceki oyuncunun destesinden bir kağıt çeker. Eğer çekilen kağıdın eşi oyuncuda varsa, çiftlenen bu kağıtlar da dışarı atılır. Bu şekilde ilerleyen oyunda temel amaç, elde papaz bırakmadan tüm kağıtları eşleyip dışarı atmaktır.
  • En sona kalan iki oyuncu papazı diğer oyuncuda bırakmak için uğraşır. Oyuncular birbirlerinden kağıt seçerlerken eldeki desteler hiçbir şekilde gösterilmez. Şans faktörünün devreye girdiği bu oyunda, elinde papaz kalan oyuncu oyunu kaybeder.
  • Papaz kaçtı oyununun mantığı, iskambil destesi içindeki her bir kağıt türünden 4 adet olması, bir şekilde eşleşecek olan kağıtların elde çıkarılmasını baz alır. Oyunun başında papazların tek sayı olarak desteden çıkarılması da bu mantıktan ileri gelir. Sonuç olarak eşleşen ve çift olarak elden çıkartılan tüm kartlar tükenirken, tek olarak kalan papaz ise kimde kaldıysa sahibine oyunu kaybettirecektir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.