Papyon Hakkında Bilgi


1840’larda İngiltere maceracı bir şairiyle yeni bir moda başlatıyordu: Papyon.Moda tarihçilerinin papyonun kravattan türediğine ilişkin görüşleri yanında gene Hırvatistan’da papyonun yüzyıllardır erkek giyiminin parçası olduğu da ileri sürülmektedir. Fransızlar papyona biçim benzerliği görerek kelebek (papillon) dediler, Türkçeye buradan girdi.

Papyon
Papyon

Sırp-Hırvatçası leptirmasna yani çevirisiyle kelebek kravat iken, kravatlarını bağlamak için özel ders almaktan bile kaçınmayan İngilizler hemen benimsedikleri bu yeni modaya kendi adlarını verdiler: bow tie. Papyon gömleğin de tarzını biraz değiştirdi.

Papyon

 

Antik uygarlıkların hayranı, bağımsızlık savaşlarının gönüllü savaşçısı Lord Byron’ın kolasız ve iliklenmemiş gömlek yakasına bağladığı papyon, boyundan aşağı sarkan kravatın yerini aldı. Kravatın yerini papyon aldı; ama dışarıdan gelen bir moda papyonu da kravatı da geriletti bir süre. 1860 ile 1880 arasında yaygınlaşan yeni bir ceket modası kravat takmayı neredeyse anlamsızlaştırdı. Gömlek yakasını da kapatan, boğaza kadar sımsıkı iliklenmiş erkek ceketleri bir süre kravatı dolapların derininde sürgüne gönderdi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.