Paranoid kişilik bozukluğu nedir? nasıl tedavi edilir?


Paranoid kişilik bozukluğunun temel özelliği başkaları ile ilgili genelikle güvensizlik içerisindedirler ve kuşkuludurlar. Dolayısıyla her türlü davranışı gerçeklikten uzaklaşarak bakarlar. Görülme sıklığı yüzde 2 civarındadır.

Etrafındaki insanlara güvenmezler ve sırlarını vermezler çünkü bunun kendisine karşı kullanacağını düşünürler. Psikoterapiye gittiklerinde ona dahi güvenmezler. Kısa sürede psikoterapiden uzaklaşabilirler. Eşleri ile çevreleri sorun yaşarlar, en ufak bir şeyden bazen bir şey olmadan olaylardan sonuçlar çıkarıp beni aldatıyorlar gibi düşüncelere kapılabilirler.

Sabahları günaydın demezseniz dahi oradan büyük sonuçlar çıkarır beni değersizleştirmeye çalışıyor, her şeyi kendi itibarına yönelik yorumlayabilir. Sokakta yürürken ne bakıyorsun diye problem çıkartan arkadaşların bir çoğu bu kişilik özelliğine sahiptirler. Bir arkadaşı doğum gününe çağırır mesela zaten usulen çağırdı gibi saçma sonuçlara varabilir.Ne söyleseniz söyleyin kendisine göre yanlış yorum çıkartır, dolayısıyla bu arkadaşların dostları yoktur, dost edinmeleri çok zordur.

Bu kişilik özellikleri sayesinde bazen işlerinde başarılı olabiliyorlar bu kadar kuşkucu ve şüpheci olunca başarılı olabiliyor. Dedektif gibi vs gibi işlerde başarılı olabiliyorlar. Bu gibi işlerde de çok abarttıkları için duvara toslarlar.

Paranoid kişilik bozukluğu tanı ölçütleri

  • Yeterli bir temele dayanmaksızın başkalarının kendisini sömürdüğünden , aldattığından ya da kendisine zarar verdiğinden kuşkulanır.
  • Dostlarının ya da is arkadaşlarının kendisine olan bağlılığı ya da güvenilirliği üzerine yersiz kuşkuları vardır.
  • Söylediklerinin kendisine karsı kotu niyetle kullanılacağından yersiz yere korktuğundan dolayı sır vermek istemez.
  • Sıradan sözlerden ya da olaylardan aşağılandığı ya da gözdağı verildiği biçiminde anlamlar çıkartır.
  • Devamlı kin tutar, haksızlıkları, görmezden gelinmeyi ya da onur kırıcı davranışları affetmez.
  • Başkalarınca hissedilmeyen ama kendisince algılanan , karakterine ya da saygınlığına saldırıldığı şeklinde bir yargıya vararak, öfke ya da karşı saldırı ile birden tepki gösterir.
  • Haksız yere, eşinin ya da arkadaşının sadakatsizliğiyle ilgili kuşkulara kapılır.

Paranoid kişilik bozukluğu tedavisi nasıl yapılır?

Kişilik bozukluklarında uygulanan psikoterapi yöntemi bu hastalara da uygundur. Ancak bu kişiler, kendi istekleriyle tedaviden kaçınırlar. Başkalarına güvensiz olduklarından, sır vermeyi istemezler. Bu yüzden terapi sırasında bu hastaların güvenini kazanma oldukça önemlidir. Terapistin hastayı suçlamadan ona güven duygusu aşılaması gerekir. Grup tedavisine uygun olmadıklarından, bireysel yapılan terapilerde başarılı olunabilir. İlerleyen dönemlerde hasta terapistin kontrolüne girmelidir. Tedavide hastaların utandırılmaması gerekir. Kendilerini küçük düşmüş hisseden hastalar korkacağından, tedavi amacına ulaşmamış olur. Hastanın ikna olması önem taşır. Sosyal becerileri düzeltmek ve kuşkucu hali azaltmak için davranış tedavisi uygulanır. Bazı hastalarda psikoterapiye destek olması açısından, ilaç tedavisi de kullanılabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.