Parmak Emmek Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor


Parmağını emen veya tırnaklarını yiyen çocuklar için çok ilginç bir araştırma yapıldı. Sonuçlar anne babaların bu durumdaki çocuklara daha hoşgörülü davranmasını söylüyor.

Her 3 çocuktan 1’i ya parmak yiyor ya da emiyor. Parmak emmenin ya da tırnak yemenin zararlı olduğu biliniyordu ancak Otaga Üniversitesine bin kişi üzerinde yapılan son araştırma tam tersini söylüyor. Yeni Zellandalı bilim insanları ilginç bir araştırmaya imza attı. Baş parmağını emen ve tınaklarını yiyen çocukların hastalıklara yakalanma riskinin yüzde 20 daha az olduğunu ortaya koydu.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Hüseyin Avni Solgun, parmak emmek ve tırnak yemenin çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirtiyor. Tırnakta yaşayan bakteriler çocukların bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Böylece çocuk hastalıklara karşı daha dirençli hale geliyor. Çok hijyenik olmak, herşeyden uzak tutmak, karantine içerisinde çocuk büyütmek çok doğru bi şey değildir.

Çocuk hem baş parmağını emiyor, hem de tırnağını yiyorsa müdahele etmeyin diyor Zellandalı bilim insanları. Çünkü bu iki alışkanlıklar hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.