Parmak İzi Nedir Nasıl Alınır ve Nerelerde Kullanılır? Kısaca


Her parmağın en uçtaki en son eklemi ve uç kısmında yer alan kıvrımlardan oluşan ize parmak izi denilir. Bilinene göre üç çeşit parmak izi vardır ve bunlar şekline göre helezon, kemer ve ilmek parmak izleri yada (döngülü, kavisli, sarmallı) olarak üçe ayrılmıştır. Tüm insanlar bu üç gruptan birine girer.

Parmak izi çeşitleri arasında 30 adet fark vardır ve herkesin parmak izinin farklı olmasının nedeni bunlardır. Çünkü kaç tane fark olduğu ve bu farkların parmakta nerelerde olduğu insandan insana değişir. Parmak izleri henüz biz doğmadan önce genlerimiz tarafından belirlenmiştir ve hayatımız boyunca hiç değişmez.

Parmak İzi Her İnsanda Farklı Mıdır?

Derinin altındaki papillerde bulunan bir tabakada yer alan parmak izleri biçimine göre, büyüklüğüne göre ve parmaktaki konumuna göre farklı olabilir, dolayısıyla her insanın parmak izi aslında onun eşsiz bir doğal kimlik numarasıdır. Öyle ki, tek yumurta ikizlerinin bile parmak izleri farklıdır.

İki parmak izinin birbirinin aynısı olması neredeyse imkansızdır. Normalde çok benziyor olması bile yalnızca milyarda 1 ihtimaldir. Fakat bugüne kadar birbirine en çok benzeyen iki parmak izinin arasında yalnızca 12 ortak nokta bulunmuştur.

Parmak İzi Alma

Geçmişte parmak izini inceleyen çeşitli çalışmalar mevcuttur. Fakat modern olarak parmak izini ilk defa tespit eden ve bundan yararlanan adam 1880 yılında İngiliz Henry Faulds ve William James Herschel olmuştur. Ünlü Nature dergisinde yayınlanan makalelerinde parmak izlerinin gözlenmesi yöntemini ve parmak izinin nasıl alınacağını göstermişlerdir. Hatta günümüzde bu yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntem ise mürekkep ile düz bir yere parmak izi resminin aktarılmasıdır. Bu yöntemin adı Henry Metodu olarak bilinir. Parmak izlerinin anne babadan gelmediğini Galton kanıtlamıştır. Bu da onların yalnızca bir tane olabileceğini ispatlamıştır.

Parmak izini almak çok dikkat gerektiren zor bir iştir. Çünkü parmaktaki yabancı maddeler yada yağ, parmak izinin zemine aktarılması sırasında araya karışabilir. Dolayısıyla parmaktaki bu maddeleri temizlemek için bazı kimyasal maddeler kullanılıyor. Güzel haber şu ki, parmak izinin yalnızca bir kısmını bile zemine aktarmak yeterli oluyor.

Parmak izinin faydaları

Suçluları yakalamak için en iyi yöntemdir.

Kazada hayatını kaybedenlerin kimliğini belirlemeye yarar. Hatta tanınmayacak şekilde örneğin yanarak ölenlerde bile parmak izi kişinin kimliğini bilimsel olarak net bir şekilde ortaya koyar.

Parmak basarak imza atma yöntemi normal şekilde kalemle imza atamayanlar için idealdir ve bütün resmi işlemlerde geçerlidir. Ayrıca babalık tespiti ve bulaşıcı hastalık teşhisinde de parmak izleri kullanılmaktadır.

Parmak izinden daha kesin yöntem ise DNA analizidir.

Parmak izinden faydalanarak suçlunun ortaya çıkarıldığı ve hapis yattığı ilk dava 1987’de Bristol mahkemesinde gerçekleşmiştir.

Herkesin parmak izi alındıktan sonra 80 yıl boyunca emniyette tutulur. Ardından otomatik olarak silinir. Bu süreden önce kişi ölürse, 10 yıl sonra parmak izi yine otomatikman silinir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.