Pasaport Türleri Nelerdir?


Türkiye’de dört çeşit pasaport bulunmaktadır. Bunlar; bordo, yeşil, gri ve siyah olarak pasaportun kapak rengine göre sınıflandırılmıştır ve genelde kişilerin mesleklerine göre alınmaktadır. Her pasaportu herkes alamıyor.

Türkiye’de dört çeşit pasaport bulunmaktadır. Bunlar; bordo, yeşil, gri ve siyah olarak pasaportun kapak rengine göre sınıflandırılmıştır ve genelde kişilerin mesleklerine göre alınmaktadır. Her pasaportu herkes alamıyor. Bazı kişilere ve durumlara göre pasaportlar da değişiklik gösteriyor.

Bordo (Umumi) Pasaport

Pasaportlarda biyometrik sisteme geçilmesiyle umumi pasaport bordo olmuştur; öncesinde umumi pasaport lacivertti, ancak artık bu renk kullanılmamaktadır. Bu pasaport türümüz standart pasaport türü olarak bilinmektedir. Ve de bu pasaport türü ile birçok ülkeye giriş-çıkış yapabiliyorsunuz.

Kimler Bordo Pasaport Alabilir?

Bordo Pasaport, herhangi bir özel durum gerektirmeden alınabilen pasaport çeşididir. Kısacası standart bir Türk vatandaşının doğuştan alma hakkı olan pasaport çeşididir. Diğer pasaport çeşitlerinde bahsedeceğimiz kriterlere sahip değilseniz bordo pasaporta başvurmanız gerekmektedir.

Bordo Pasaportun Özellikleri

Umumi pasaport en az altı aylık alınmaktadır; 18 yaşından küçük kişiler en fazla beş yıl 18 yaşından büyük kişiler ise en fazla on yıllık pasaport sahibi olabiliyorlar. Bordo pasaportta 38 sayfa bulunuyor ve bunların 35 sayfası vize sayfalarına ayrılmış. Bordo pasaport ile yalnızca Türkiye Cumhuriyeti ile vize serbestisi anlaşması bulunan ülkelere vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Bordo Pasaport Nereden Alınır?

Umumi pasaport başvuruları yurt içindeki vatandaşlar için il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden yurt dışındaki vatandaşlar için konsolosluklardan yapılmaktadır.

Bordo Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Eğer daha önce çıkarmışsanız eski pasaportunuz, iki adet biyometrik fotoğraf, parmak izi, imzanız ve pasaport defter bedelini ödediğinize dair dekont umumi pasaporta başvuruda istenen belgeler. Kurum diğer bilgilerinizi devletteki kayıtlarınızdan elde ediyor.

Yeşil (Hususi) Pasaport

Kimler Yeşil Pasaport Alabilir?

Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, eski üyeleri, bakanlar ve ilk üç derecede memurluk yapan kişilere ve belediye başkanlarına görevleri süresince verilir. Ayrıca bu kişilerin eşleri ve 25 yaşına kadar çocukları da hususi pasaport kullanabilirler.

Yeşil Pasaportun Özellikleri

Hususi pasaport sahibi kişiler Avrupa Birliği ülkeleri dahil olmak üzere 120’den fazla ülkeye vizesiz giriş hakkına sahiptirler. Yeşil pasaportta 27 vize sayfası bulunur.

Yeşil Pasaport Nereden Alınır?

Hususi yani yeşil  pasaport yalnızca il nüfus müdürlüklerinden alınmaktadır.

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Hususi pasaport alabileceğinize dair çalıştığınız veya aile bireyinizin çalıştığı kurumdan alınmış onaylı talep formu, biyometrik fotoğraf, kimliğiniz ve pasaport defter bedelini ödediğinize dair dekont başvuru için gereklidir.

Gri (Hizmet) Pasaport

Kimler Gri Pasaport Alabilir

Resmi görevler için devlet tarafından görevlendirilmiş kişiler, yine yurtdışında görevli sarı basın kartı sahibi basın mensupları ve aynı durumdaki akademisyenler görev sürelerince hizmet pasaportu alabilir.

Gri Pasaportun Özellikleri

Hususi pasaport sahipleri gibi gri pasaport sahipleri de birçok ülkeye vizesiz seyahat hakkına sahiptirler. Ancak gri pasaport belirtilen görevin süresince kullanılabilir.

Gri Pasaport Nereden Alınır

Gri Pasaport başvuruları il nüfus müdürlüklerinden yapılmaktadır.

Gri Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Gri pasaport alabileceğinize dair çalıştığınız veya aile bireyinizin çalıştığı kurumdan alınmış onaylı talep formu, iki adet biyometrik fotoğraf, kimliğiniz ve pasaport defter bedelini ödediğinize dair dekont.

Siyah (Diplomatik) Pasaport

Kimler Siyah Pasaport Alabilir

Konsolosluk ve büyükelçiliklerde görev yapan diplomatlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, eski cumhurbaşkanları, büyükşehir belediye başkanları, valiler, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay üyeleri ve diğer üst düzey devlet çalışanları görev sürelerince diplomatik pasaport alabilir.

Siyah Pasaportun Özelikleri

Dünya üzerindeki neredeyse her ülkeye vizesiz seyahat hakkı veren diplomatik pasaport hususi pasaportun aksine bu pasaporta sahip kişilerin ailelerine de diplomatik pasaport alma hakkı vermez. Ancak siyah pasaport sahibi kişilerin aileleri hususi pasaport alma hakkına sahiptirler. Yalnızca üst düzey devlet çalışanlarının alabildiği diplomatik pasaportta görev süresi en önemli kriterdir.

Son olarak her pasaportun çıkarma işleminde bordo pasaport ile aynı işlem uygulansa da bazı farklılıklar da vardır. Bu yüzden pasaport çıkarma işleminden önce bunları kapsamlı bir şekilde araştırmanızı öneririm.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.