Pasif agresif kişilik bozukluğu nedir? nasıl tedavi edilir?


Pasif agresif kisilik bozukluğu psikolojide aynı zamanda negatif kişilik bozukluğu olarakta tanımlanır ve kişinin sürekli hayır cevabını pasif bir tavırla gösterildiği görülür. Bireyin çocukken kendi düşüncelerini ve olumsuz duygularını direkt olarak ifade edemeyişinden kaynaklanır.

Kişilik bozukluklarının çok çeşitli alt isimlendirilmeleri vardır. Bunlardan bir tanesi pasif agresif kişilik bozukluğudur. İnsan ilişkilerinde ciddi sorun teşkil etmektedir. Kişilik bozuklukları çocukluk yıllarında başlayan bir duruş ve tutumdur. Bir tutumun sonucunda ortaya çıkar. Problemleri aile ilişkilerinde aramak gerekir, pasif yöntemler ile duruşunu dışa vuran çocuklar erken çocukluk döneminde aktif denemelerde bulunmuş ama bunun karşılığında ceza ile karşılaşmıştır. Bu yüzden korkak olmuştur. Korktuğu için içerisindeki öfkeyi pasif yöntemler ile dışa vurmayı tercih etmiştir.

Örneğin; Çocuk ödevlerini yapmaz kendine görevi yerine getirmez, bakkala git dersin gitmez, giderim der ama gitmez, ödevlerini sürüncemede bırakır. Bunlar pasif öfke patlamaları olarak yerine getirebilir.

Ailenin yanlış tutumu demokratik bir ilişki içerisinde değilde despotik ilişki içerisinde yetiştirilen çocuklarda bu tip kişilik bozuklukları olabilir. Her çocuğun kendine ait bir sınırı vardır. Örneğin günlük tutabilir. Bu günlükler son derece özel hikayeler ile doludur, anne baba merak içerisinde günlüğü incelerse ve çocuk buna tepki gösterirse anne ve baba da ne karışıyorsun biz istediğimizi yaparız derlerse o zaman pasif agresif kişilik bozukluğu denilen kişilik bozukluğuna rastlarız.

Pasif agresif kişilik bozukluğuna ülkemizde sık rastlarız, bu insanlar ile ilişkiler de dikkat edilmesi gereken şey; bu insanlara demokratik ilişki konusunda güvence vermek ve pasif yöntemleri bırakıp aktif yöntemlere geçişini sağlamaktır.

Pasif agresif kişilik bozukluğu tanı ölçütleri nedir?

Aşağıdaki kriterlerin dört ya da daha fazlasının bir arada olması halinde, kişiye pasif agresif tanısı konulmaktadır.

  • Günlük işlere, iş ve sosyal tasarılara karşı pasif olarak direnç göstermek.
  • Asık yüzlü ve tartışmacı tavırlar sergilemek.
  • Sürekli olarak takdir edilmemekten ve yanlış anlaşılmaktan şikayet etmek.
  • Daha şanslı olmaya yönelik gücenme ve kıskançlık belirtileri vermek.
  • Otoriteyi küçük görme ve eleştirileri mantıksız bulmak.
  • Şanssız olmaktan yakınmak ve abartılı şekilde bunu dile getirmek.
  • Düşmanca meydan okumak ve pişmanlık duymak.

Pasif agresif kişilik bozukluğu tedavisi

Psikolojik Kişilik hastalıklarının erken yaşlarda gelişiyor olması ve insanların kendilerini bu hastalık ile tanımlıyor olması tedavinin çözümünü zorlaştırmaktadır. Tedavinin başarılı olabilmesi için kişinin kökleşmiş davranış şekline, yaklaşımlarına, bakış açılarına, ilişki yapılarına ve kapasitelerine değinilmesi gerekir. Genelde kişilik problemleri psikoterapi ile çözümlenebilmesine rağmen, uzun zaman içinde yerleşmiş olan bu duygu, düşünce ve davranış alışkanlıklarını değiştirmek yoğun ve sürekli tekrarlanan bir tedavi ve öğrenme süreci gerektirir.

Bazı zamanlar, özellikle kriz anlarında kişi intihar teşebüssünde bulunabilir. Bu durumda kişinin kısa bir süreliğine hastaneye yatırılması gerekebilir. Eğer kişinin hastalığı ilerlerse ve evde ihtiyacı olan bakım ve ortam sağlanamıyorsa, daha uzun süreli olarak hastanede kalması istenebilir.

Araştırmalar bazı kişilik sorunlarının kişide devam ettiğini ama bazılarının yok olduğunu göstermektedir. Görünüşe göre hayat tecrübeleri ile birlikte kişi karakterinin temel özelliklerini değiştirmeyi öğreniyor. Psikolojik veya Psikiyatrik Tedavi uygulandığı zaman ise hastalığın gelişmesi hızlanıyor. Özellikle kişi tedaviye gönüllü olarak geliyorsa, iyileşmek için çaba sarfediyorsa ve problemlerinin sorumluluğunu üstleniyorsa hastalığın iyileşmesi daha hızlı oluyor. Ama diğer tarafta kişi sorunlarının başkalarından yada çevresinden kaynaklandığına inanıyorsa, sorumluluğunu üstlenmeyi reddediyorsa ve problemlerini çözemeyecek kadar güçsüz ve zayıf olduğunu iddia ediyorsa iyileşme süreci biraz daha uzun zaman alıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.