Pasif İçici Nedir?


Pasif sigara içmek diğer kişilerin tütün dumanını solumak anlamına gelir. Solunan duman, solunan ana duman olarak adlandırılır. Yanan bir sigaradan sürüklenen dumanın yanına duman denir. Ana ve yan dumanın kombinasyonuna ikinci el duman (SHS) veya çevresel tütün dumanı (ETS) adı verilir. İkinci el duman, hem sigara içen hem de içmeyenler için ciddi bir sağlık riskidir. Çocuklar özellikle ikinci el sigara dumanından ciddi sağlık etkileri riski altındadır.

Pasif sigara içiciliğinin tahriş edici etkileri

Bir odanın içindeki tütün dumanı dağılmak yerine orta havada asılı kalma eğilimindedir. Sıcak duman yükselir, ancak tütün dumanı hızlı bir şekilde soğur ve bu da yukarı doğru tırmanmasını önler. Duman havadan daha ağır olduğu için duman düşmeye başlar.

İçeride çok fazla sigara içen bir kişi, diğer ev sahiplerinin nefes almaktan başka seçeneğinin olmadığı düşük yalancı bir duman bulutu yaratır.

Tütün dumanı, 50’den fazlasının kansere neden olduğu bilinen partikül ve gazlardan oluşan yaklaşık 7.000 kimyasal içerir. İkinci el duman, bazı önde gelen sağlık otoriteleri tarafından insanlarda akciğer kanserinin bir nedeni olarak onaylanmıştır.

Amonyak, kükürt ve formaldehit gibi bileşikler gözler, burun, boğaz ve akciğerleri tahriş eder. Bu bileşikler özellikle bronşit  veya solunum gibi solunum rahatsızlığı olan kişilere zararlıdır.astım . İkinci el dumanına maruz kalma semptomları tetikleyebilir veya kötüleştirebilir.

Pasif sigara içiminin sağlık riskleri – hamile kadınlar ve doğmamış bebekler

Kadınların yaklaşık yüzde 11’inin hamilelik sırasında sigara içtiğini göstermektedir. Hem sigara hem de pasif sigara içiciliği gelişen fetüsü ciddi şekilde etkileyebilir. Hamilelik
sırasında sigara içen annelerin sağlık riskleri  arasında aşağıdakiler de bulunur:

 • düşük  ve ölü doğum
 • ektopik gebelik
 • erken doğum  ve düşük doğum ağırlığı
 • ani bebek ölümü sendromunu (SIDS) ve ölümcül uyku kazalarını içeren bebeklerde ani beklenmeyen ölüm (SUDI)
 • doğum sırasında komplikasyonlar .

Sigara içmeyen hamile bir kadının daha erken doğum yapması ve evde ikinci el sigara dumanına maruz kalması durumunda, örneğin eşi sigara içiyorsa, biraz daha düşük doğum ağırlığı olan bir bebeğe yatması daha olasıdır.

Pasif sigara içiminin sağlık riskleri – çocuklar

Çocuklar, özellikle ikinci el dumanın zararlı etkilerine karşı savunmasızdır. Sağlık risklerinden bazıları şunlardır:

 • Pasif sigara içmek, ani bebek ölümü sendromunu (SIDS) ve ölümcül uyku kazalarını içeren bebeklerde (SUDI) beklenmeyen ani ölümlerin bir nedenidir.
 • Yaşamlarının ilk 18 ayında sigara içen bir evde yaşayan bir çocuk, bronşit , bronşiyolit  ve zatürree dahil olmak üzere çeşitli solunum yolu hastalıklarının gelişme riskini artırır  . Ayrıca, soğuk algınlığı, öksürük ve kulak kanadı ( orta kulak enfeksiyonları ) konusunda daha eğilimlidirler . Ciğerleri zayıf ve tam potansiyelleriyle büyüyemiyorlar.
 • Evde ikinci el sigara dumanına maruz kalan bir çocuğun astım  semptomları geliştirmesi , astım atakları geçirmesi ve astım ilaçlarını daha sık ve daha uzun süre kullanması daha olasıdır .
 • Sigara içen kişilerin okul çağındaki çocuklarının öksürük, balgam, hışıltısı ve nefessiz kalma gibi belirtileri olması daha olasıdır.
 • Sigara içen çocukların çocukları, bazen ölüme veya sakatlığa neden olabilen meningokokal hastalık riskini arttırır .

Pasif sigara içiminin sağlık riskleri – hiç sigara içmemiş ortaklar

Sigara içen insanlarla yaşayan hiç sigara içmeyen insanlar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, çeşitli tütün kaynaklı hastalıklar ve diğer sağlık riskleri açısından risk altındadır:

 • Pasif sigara içmek kalp hastalığı riskini arttırır . Sigara içmeyen, sigara içen bir evde yaşayan insanların koroner kalp hastalığı riskine sahip olmadıklarından daha yüksek olduğuna dair tutarlı kanıtlar vardır.
 • Pasif sigara içmek kanı “yapışkan” hale getirir ve pıhtılaşma olasılığını arttırır, böylece kalp krizi  ve felç dahil olmak üzere çeşitli sağlık durumları riskinde artışa yol açar  .
 • Pasif sigara içiminin kandaki düşük antioksidan vitamin düzeyleri ile ilişkili olduğuna dair kanıtlar vardır.
 • İkinci el sigara dumanına yalnızca 30 dakikalık maruz kalma, kan damarlarınızın kan akışını, sigara içen insanlarda görülenlere benzer bir dereceye kadar düzenleme şeklini etkileyebilir.
 • Pasif sigaraya uzun süre maruz kalmak ateroskleroz gelişimine neden olabilir (arterlerin daralması).
 • İkinci el sigaraya uzun süre maruz kalmayan sigara içmeyenlerin akciğer kanseri gelişme riski yüzde 20 ila 30 arasındadır  .
 • Pasif içicilik burun sinüs kanseri riskini artırabilir artan kanıtlar mevcuttur gırtlak kanseri , gırtlak kanseri, meme kanseri , uzun ve kısa vadeli solunum semptomları, akciğer fonksiyon kaybı ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı  içmem insanlar arasında .
 • Avustralya’da, 2004-05 mali yılında, 113 yetişkin ve 28 bebeğin, evde ikinci el sigara dumanından kaynaklanan hastalıklardan öldüğü tahmin edilmektedir.
  Pasif sigara içmek – istifa etmek için iyi bir neden

Aktif sigara içmenin riskleri iyi bilinmektedir. Sigara içen bir kişi kendi sağlığı için pes edemezse, ailelerinin veya evlerinin diğer üyelerinin sağlığı daha güçlü bir motivasyon olabilir.

Sigarayı bırakmak isteyen insanlar için çok sayıda yardım ve destek var. Daha fazla bilgi ve tavsiye için doktorunuza danışın veya  13 7848’de Quitline’a telefon edin .

Pasif sigara içme riskini azaltmak

Sigara içen kişi isteksiz veya derhal durdurulamıyorsa, birlikte yaşadıkları insanların sağlığını korumak için çeşitli yollar vardır. Öneriler şunları içerir:

 • Evinizi dumansız yapın. Sigara içmenizi bir veya iki oda ile sınırlandırmak etkili bir önlem değildir – tütün dumanı evin geri kalanına kolayca akabilir.
 • Evinize gelen ziyaretçilerin sigaralarını dışarıda içtiğinden emin olun.
 • Arabanızı dumansız yapın. Diğer yolcular, pencereler açık olsa bile tütün dumanına maruz kalacaktır.18 yaşın altındaki insanları taşıyan araçlarda sigara içmek yasaktır.
 • Sigara içmeyen kişilerin zaman geçirdiği kapalı bir alanda sigara içilmesine izin vermeyin – örneğin, garajda, kulübede, küçük evde, teknede veya karavanda.
 • Çocukları, insanların sigara içtiği açık alanlara götürmekten kaçının ve bir kafe avlusu gibi kolayca uzaklaşamayacağınızı deneyin.
 • Çocuğunuza bakan herkesin sigara içilmeyen bir ortam sağladığından emin olun.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.