Paskalya Adası Heykelleri


Paskalya Adası, Büyük Okyanus’un güney doğusunda bulunan ufacık bölgedir.Medeniyetten uzak olan bu adanın dünya çapındaki şöhreti, adanını çeşitli yerlerinde bulunan ve moai olarak bilinen dev heykellerden kaynaklanıyor. Paskalya adasında yaklaşık 880 tane heykel bulunuyor. Bu heykellerin ağırlığı ise 70 ile 80 ton arasında bulunuyor.

Heykellerden bazıları bir platform üzerinde ayakta dururken, bazıları da toprağa gömülü bir şekilde bekliyor. Bazı heykellerin başına kırmızı renkte olan büyük şapkadan taşlar yerleştirilmiş, bu şapkalar heykellerden ayrı yapılmış yani heykeller yerleştirildikten sonra başlarına bu taşlardan şapkalar yerleştirilmiştir. Ağırlıkları 10 tonu bulan şapkaların oraya nasıl çıkarıldığını kimse bilmemektedir.

Taşları dağlardan söken, heykelleri yapan ve bugün durdukları yerlere taşıyanların gerçekte kimler olduğu bilinmiyor. Ancak yerliler bulundukları bu topraklara kuş adamların bölgesi diyorlar. Bölgede bir çok yerde kayalara işlenmiş çeşitli kuş adam figürleri ve heykellerin birçoğunda yazı dili bilinmeyen yazı tabletleri bulunmuştur.

Moai heykellerini kim yaptı, nasıl yaptı ve ne oldu da heykellerin yapımı sürerken birden bire her şeyi yarım bırakıp gittiler. Her şeyden önemlisi ise adanın her yerine izlerini bırakan bu kuş adamlar kimlerdir?


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.