Paslı Bıçak Nasıl Temizlenir?


Paslanma, pek çok metal eşyada görülen olumsuz bir durumdur. Metallerin oksitlenmesi, yani oksijenle tepkimeye girmesi olarak tanımlanabilecek olan bu olay neme ve suya maruz kalan eşyalarda çok daha kısa sürede ortaya çıkmaktadır. Bunun sebebi ortamda bulunan suyun oksijen ile metalin tepkimeye girmesini kolaylaştırmasıdır. Bu sebeple mutfakta kullanılan metal eşyalarda da sıklıkla paslanma problemi ortaya çıkabilir. Özellikle ıslandıktan sonra eşyaların kurutulmadan bırakılması paslanmaya neden olur.

Paslanma probleminin yaşandığı mutfak eşyalarından birisi de bıçaklardır. Her ne kadar çelik bıçakların paslanmayacağı düşünülse de, bu durum çelik bileşiminde kullanılan krom miktarıyla alakalı bir durumdur. Çelik bıçakların paslanmaması için bileşimlerinde en az %10 oranında krom bulunması gerekmektedir. Bu şekilde üretilmiş olan çelik, paslanmaz çelik olarak adlandırılır. Çelikte kullanılan krom, su ve bıçağı oluşturan tanecikler arasında bir tampon görevi görerek bıçağın paslanmasını engeller. Bu sebeple bıçaklarda paslanma problemi yaşamamak için paslanmaz çelikten üretilmiş bıçaklar satın alınmalı ya da kullanılan bıçaklar temizlendikten sonra kurutularak saklanmalıdır. Ancak tüm önlemlere rağmen eğer bıçakta paslanma meydana gelmişse de bu bıçaktaki pasın giderilmesi için bazı yöntemler uygulanması gerekmektedir.

Paslı Bıçak Nasıl Temizlenmelidir?

Paslı bıçağın temizlenmesi için kullanılabilecek en basit malzemeler kuru soğan ve pudra şekeridir. Bu malzemeler kullanılarak bıçaktaki pasların giderilebilmesi için öncelikle kuru soğan ortadan ikiye kesilmelidir. Daha sonra soğanın kesilen parçalarından birisinin iç kısmına pudra şekeri serpilmeli ve soğanın pudra şekeri serpilmiş bölümü ile bıçaktaki pas lekeleri ovularak temizlenmelidir.

Paslı bıçağın temizlenmesi için kullanılabilecek diğer bir madde de koladır. Bu uygulamada bıçağın paslı bölümüne kola dökülebileceği gibi bıçak kola dökülmüş bir kabın içerisinde de kısa bir süre bekletilebilir. Son olarak paslı bıçak bulaşık süngeri ile ovularak temizlenmelidir.

Eğer bıçaktaki pas lekelerini çıkartmak yukarıdaki yöntemlerle mümkün olmuyorsa bıçağa pas sökücü sprey uygulanması gerekir. Piyasadan temin edilebilecek olan pas sökücü spreylerden herhangi birisi bıçağa uygulanıp bıçak güzelce silinmelidir. Ancak bu uygulamadan sonra bıçağın çok iyi bir şekilde temizlenmeden kullanılmaması gerekir.

Paslı bıçağın temizlenmesi için zımpara da kullanılabilir. Zımpara uygulaması ile bıçağın yüzeyindeki paslı bölge bıçaktan uzaklaştırılmış olur. Ancak bu uygulamada zımpara bıçağı çizeceği için mümkün olduğunca ince bir zımpara kullanılması gerekmektedir.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.