Pastafaryanizm: Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi


Pastafaryanizm adı, İngilizce’de makarna anlamına gelen pasta ve Mısır kökenli Ra dinlerinin Hıristiyanlık ve Yahudilik ile karışımından oluşan Rastafaryanizmin birleşiminden ortaya çıktı. Parodi bir din olarak başlayıp sosyal bir hareket haline gelmeye başladı.

2005 yılında 24 yaşındaki Bobby Henderson tarafından kurulan Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi’nin ilk hedefi, Kansas Devlet Eğitim Kuruluna, yaratılışçılığın devlet okullarında öğretilmemesi gerektiğini kanıtlamaktı. Kurula sunulan açık mektupta, Henderson kendi inanç sistemini sunarak yaratılışçılığı hicileştirdi. Görünmez olduğu söylenen Uçan Spagetti Canavarı (FSM), gövdesinin her iki yanında büyük bir köfte ve merkezi olarak konumlanmış iki gözü olan yüzen bir spagetti erişte kütlesi olarak tasvir edilmiştir.

 

Pastafaryanizm

En önemli savlardan biri Akılsız Tasarımdır. Dünyadaki tüm karmaşanın nedeni olarak Uçan Spagetti Canavarının evreni yarattığı sırada alkollü ve dikkatsiz oluşunu öne sürmektedir. Pastafaryanizm aslında Darwin’in evrim teorisine karşı ortaya sürülen akıllı tasarımın parodisidir.

Çok geçmeden Uçan Spagetti Canavarı, derslerde akıllı tasarım öğretimine karşı hareketin sembolü haline geldi. Mektubunun yayılmasından sadece birkaç ay sonra, bir kitap yayıncısı Henderson’a ulaştı ve ona bir İncil yazması için 80.000 dolar avans verdi. 2006 yılının Mart ayında Uçan Spagetti Canavarı Müjdesi yayınlandı. Uçan Spagetti Canavarı İncili, diğer dini metinlerde olduğu gibi, Pastafarianizmin ilkelerini, yaratılış efsanesini, tatillerin ve inançların açıklamasını içerir.

Pastafarianizm ile özdeşleşen en bilindik resim, makarna yumağı ortasına oturtulmuş köfte gözlü yaratığın, Michelangelo’nun Yaratılış sahnesinde Adem’e dokunurken gösteren Photoshop resmidir

Yaratılış hikayesi, evrenin, 5000 yıl önce görünmez ve saptanamayan Uçan Spagetti Canavarı tarafından yaratılmasıyla başlar. İlk gün suyu göklerden ayırdı. İkinci gün, yüzmekten ve uçmaktan yorulduğu için toprağı yarattı. Tevrat’taki On Emir yerine ahlâkî açıdan daha zayıf olan sekiz Yapmazsanız Çok Memnun Olurum kurallarını içerir. İşte oldukça naif olan bu 8 madde:

1. Eğer bazı insanlar bana inanmazsa, sorun değil. Cidden, o kadar kendini beğenmiş değilim.
2. Eğer benim varlığımı başka insanları bastırmak, buyruk altına almak, cezalandırmak, deşmek için kullanmazsanız çok memnun olurum. Ben kurban talep etmiyorum.
3. Eğer başka insanları yargılamak için nasıl göründüklerine veya nasıl giyindiklerine veya nasıl konuştuklarına bakmazsan iyi edersin.
4. Eğer sizin ve karşınızdakinin yasal yaş sınırı ve ruhsal olgunluğa ulaşması koşuluyla sizi inciten veya arkadaşınızın gönlününün ve iradesinin razı olmadığı ilişkilere girmezseniz çok memnun olurum.
5. Eğer başkalarının bağnaz, kadın düşmanı, nefret içeren fikirleriyle miden boşken yarışmaya kalkmazsan çok memnun olurum.
6. Ben karmaşık karbonhidratlı sonsuz kudretli bir varlık olabilirim ama hayattaki küçük şeyleri severim. Bana inan.
7. Eğer etrafta dolanıp herkese seninle konuştuğumu söylemezsen çok memnun olurum. O kadar ilginç biri değilsin. O kadar böbürlenme.
8. Kendine yaptırmayacağın işleri başkalarına yapmaya kalkmazsan çok memnun olurum.

Ayrıca cennetin uçsuz bucaksız bira volkanlarıyla dolu olduğuna ve bir striptizci fabrikası bulunduğuna inanılır. Bira volkanına biraz fazla daldıktan sonra Uçan Spagetti Canavarı sarhoşken daha fazla deniz, daha fazla toprakerkek, kadın ve Cennet Zeytin Bahçesi yarattı. Cuma günü kutsal bir gün olarak kabul edilir. Duaların ve bazı ayetlerinin sonunda RAmen denir. RAmen; Amen (Amin) sözcüğü ile bir makarna çeşidi olan ramenin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur.

Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi birçok kişi tarafından saçmalık olarak görülse de, din olarak fiilen tanınmıştır. Dünyada yüzlerce takipçi var, çoğunlukla Avrupa ve Kuzey Amerika’da merkezileşti. 2015’ten beri Pastafaryan hakları da tanınıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.