Pektus Ekskavatum – Kunduracı Göğsünde Vakum Tedavisi


Pektus Ekskavatum sık görülen doğumsal şekil bozukluklarından birisidir. Kalp ve akciğer gibi organlarda işlevsel bozukluğu yapması nadirdir. Sıklıkla şekil bozukluğuna bağlı olarak psikolojik ve sosyal sorunlar oluşturur.

Hastalık ortaya çıkan içeriye doğru çökme durumu kaburgaların kendisi ile değil, kaburgaların göğüs kemiği yerleri ile birleşmesi sonucu aşırı gelişmesi sonucu oluşur.

Nasıl tedavi edilir

Hastalığın tedavisinde uzun yıllarıdır göğüs kemiğin altına bir bar yerleştirilmesi ve ortalama olarak iki yıl sonra barın çıkarılması ile tedavi yöntemi uygulanmakta. Günümüzde bozuklukların kıkırdaklardan kaynaklandığı dolayısıyla ameliyat dışı yöntem ile pektus ekskavatum tedavisi vakum yöntemi ile tedavi edilmeye başlanmıştır. Bu konuda son derece önemli bilimsel makaleler dünyanın en önemli dergilerinde yayınlanmış ayrıca Türkiye’de de bilim adamları toplantısında da vakum tedavisi uygun görülmüştür.

Nasıl uygulanır

Uygulaması son derece basittir, göğüs ön bölümünde merkez olacak şekilde uygun ölçekteki vakum yerleştirilir ve hasta kendisi pompası vasıtasıyla 30 dakika güne 2 kez uygular.

Hangi yaşlarda uygulanır

Günümüzde 6 ile 52 yaş arasındaki tüm hastalarda güvenle uygulanmıştır.

Sonuçları nasıldır

Vakum uygulaması günde 2 kez 30 dakika uygulanmalıdır. 3. ayın sonunda belirli bir sonuç sağlanır ancak kalıcı bir sonuca varmak için 1 yıl süre ile vakum sistemi uygulanması önerilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.