Pembe Nerede Kullanılır?


Farklı tonlarda renkleri bulunan pembe, canlı renklerden biridir. Günlük yaşamda modadan dekorasyona birçok alanda tercih edilen bir renktir. Otuzu aşkın renk tonuna sahiptir. Gül rengi, pudra pembesi, mercan rengi, kiraz çiçeği, pastel pembe, Japon pembesi, küpe çiçeği rengi pembe rengin tonlarından bazılarıdır. Her bir renk tonunun kullanım alanları ve kullanım şekli farklılık gösterir.

Rengin psikolojiye pozitif ve negatif etkileri bulunur. Aşk hissi, kadınlık duygusu, sıcaklık ve huzur vericiliği pozitif etkilerindendir. Fiziksel zayıflık, çekinme duygusu ve engelleme gibi negatif etkileri de vardır. Rengin en belirgin özelliklerinden biri sakinleştirici etkisinin olmasıdır. Yüksek enerjiyi emdiği ve böylelikle sakinlik hissi verdiği bilinir. Fakat bu etki uzun süreli değildir.

Feminen olarak nitelendirilen renklerden biri olan pembe, çocuk ürünlerinde fazlaca kullanılır. Özellikle kız çocuklarına hitap eden bir renk olduğu görülür. Bu nedenle çocuklar için kıyafet, oyuncak ve oda rengi olarak kullanılır. Genç kızlar için ideal moda ve oda dekorasyon renklerindendir.

Sıcak renklerden biri olan pembe, yaz aylarının trend moda renklerindendir. Bu rengin soft renklerle bir arada kullanılması önerilir. Verdiği sakinlik hissiyle bağdaşan renklerle birlikte tercih edilmesiyle uyum yakalanır. Son yıllarda bebek pembesinin fazlaca kullanıldığı görülür. Duru görünümüyle pudra pembesi çoğu sezonda popülerliğini korur. Beyaz renk ile pembenin tüm tonları kolayca bütünleşir. Bu nedenle gerek modada gerekse dekorasyonda bu iki rengin kombinlenmesiyle sık karşılaşılır. Beyazın yanı sıra pembe, naturel renklerle bir uyum sergiler. Masum görünümüyle bu renkten ve tonlarından kış aylarında da moda sektöründe faydalanılır. Kış aylarında pembe dış giyimde tercih edilen renkler arasındadır. Özellikle pastel tonları kış sezonuna canlılık katar.

Ev dekorasyonlarında tercih edilen renklerden biri olan pembe, hem ana tema olarak hem de aksesuar ürünlerinde kullanılır. Duvar rengi olarak kullanılmak istendiğinde açık tonlara yönelmek gerekir. Aksi halde göz yorucu ve karanlık görünüm sergileyebilir. Rengin tek başına, hakim ton olarak kullanılması önerilmez. Çünkü tek başına pembe bir dekorasyon ya da kombin sıkıcı bir görünüm sergileyebilir. Bu nedenle beyaz, bej gibi bir renkle dengelenmeye çalışılmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.