Penis Siğili Nasıl Oluşur? Penis Siğilinin Tedavisi Nasıldır?


Penis üzerindeki siğiller vücudun diğer çeşitli bölgelerinde oluşan siğillerle benzerlik taşır. Bir bakıma bütün siğiller gibi penisteki bölgesindeki siğillere de virüsler sebep olur. Bu da siğillerin bulaşıcı olduğu anlamına gelir. Cinsel bölgedeki siğiller, cinsel işlev esnasında, eşe bulaşabilir ya da ondan alınabilir. Bir başka ifadeyle, eşler seks yaşamında bu hastalığı her an bir birlerine bulaştırabilir. Penisinde siğil olan hastanın eşi de kendisiyle birlikte tedavi olmalıdır.

Penis siğilinin belirtiler:

Penisin başı veya sapı üzerinde siğiller.

Penis siğilinin tanısı ve teşhisi:

Peniste siğiller görünüşlerinden teşhis edilirler. Bazen penis üzerindeki bir oluşum siğil gibi görünse de, aslında cinsel ilişkiyle bulaşan bir hastalığın veya habis bir tümörün belirtisi olabilir. Doktor bu farklı sebeplerden birinden şüpheleniyorsa, teşhis koyabilmek ve gerekli tedaviyi planlayabilmek için testler yapar.

Penis siğilleri zararsızdır. Ancak, tedavi edilmezse, eşe bulaşabilir ve penis üzerinde de çoğalabilir.

Penis siğilinin ilaç tedavisi:

Doktorunuz siğilleri yok etmek için sürülecek bir karışım reçetesi yazar. (Eczanelerde reçetesiz satılan siğil ilaçlarından alarak kendiniz sürmeye kalkmayın, çünkü bu ilaçlar penisin derisinden daha az hassas ciltler için hazırlanmıştır). Bazen bu siğilleri yok etmek için daha kapsamlı tedavi gerekebilir. Cryosurgery (çok düşük derecede soğuk uygulamak), lazer operasyonu veya elektrodissekasyon operasyonu gibi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.