Perfüzyon Teknikeri Nasıl Olunur?


Perfüzyon Teknikeri Nasıl Olunur?

Bölüme öğrenci kabulü, üniversitenin akademik ve yasal mevzuatı çerçevesinde ÖSYM tarafından belirlenen süreçleri tamamlama/sınavları başarma durumunda gerçekleşir. Çerçevesini Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) oluşturduğu ilgili yönetmelikler doğrultusunda, bu programa öğrenci kabulü TYT olarak adlandırılan merkezi sınav sistemiyle TYT puan türüne göre yapılmaktadır. Öğrenciler, öğrenim görmek istedikleri program tercihlerini bildirdikten sonra bu sınavdan aldıkları puana göre Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından ilgili programlara yerleştirilmektedir.

Dikey Geçiş Sınavı

Perfüzyon Teknikleri programı mezunları, Meslek Yüksekokulları ve Açık Öğretim Önlisans Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik hükümlerinden yararlanarak, alanlarında kontenjan açıldığı takdirde Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile lisans programlarına kayıt hakkı kazanabilirler. Perfüzyon Teknikleri mezunlarının DGS sınavı ile geçiş yapabileceği 4 yıllık programlar arasında Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bulunmaktadır.

Perfüzyon Teknikleri Mezunları İş İstihdam Olanakları

Perfüzyon Teknikleri programını bitirenlere “Perfüzyon Teknikeri” ünvanı verilir. Perfüzyon Teknikerleri özel ve resmi hastanelerde çalışma olanağı bulabilirler. Ayrıca üniversitelerde yurtiçi ve yurtdışı destekli yapılan bilimsel araştırmalarda Perfüzyon Teknikeri olarak çalışabilirler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.