Petrol Nedir?


Uğrunda yıllarca savaşlar verilen birçok ülkeyi mahveden birçoğunu da zengin eden dünyanın gidişatını değiştiren petrol , milyonlarca yıl önce yaşamış canlıların kalıntılarından oluşan doğal bir mineral yağdır. Yeraltı ya da deniz altlarında bulunan çıkarılan ham petroller işlenerek araçlarımızda kullandığımız çeşitli ürünlere dönüşür. Petrol olmasaydı araçları çalıştıracak bu kadar verimli ve bol bir enerji  bulmak çok zor olacaktı.

Petrolden benzin, motorin (diesel),  madeni yağlar, fuel oil, gibi ürünler elde edilir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde petrol bulunmaktadır. Ancak her bölgede bulunmuyor ve bulunan bölgelerdeki kalite farkları bulunmaktadır. Bir diğer önemli konu ise çıkarma maliyetidir. Bazı bölgelerde çok derinde bulunduğu ya da ulaşmakta başka güçlükler yaşandığı için çıkarma maliyeti daha yüksektir. Bu tür petrolün kalitesi de çok iyi değilse çıkarılmamaktadır.

Şüphesiz insanlığın gelişmesinde büyük rol oynadı. Ancak bir o kadar da iklim değişikliklerinin doğal felaketlerin artmasının baş sorumlusudur. Bu nedenle yıllardır alternatif enerji  araştırmaları yapılıyor. Bu araştırmaların sonuçlarını elektrikli araçların kullanımının artması ile almaya başladık.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.