Pico de Teide Yanardağı (Volkanik Dağ) Nerede Oluşumu ve Genel Özellikleri


Pico de Teide Yanardağı (Volkanik Dağ) Nerede

Atlas Okyanusu’nda bulunan Kanarya Adaları’nın en geniş adası ve Hollarıda’nın iki misli büyüklüğünde olan Tenerife Adası’nın  üzerinde hiddetlenen etkileyici volkanik dağ, dünyanın en uzun gölgesini oluşturur.

Pico de Teide Yanardağı’nın (Volkanik Dağ) Oluşumu

Pico de Teide Yanardağı

Pico de Tiede, Tenerife tesisleri için muhteşem bir arka plandan çok daha fazlası, bir dizi volkanik püskürmeyle şekillenmiş sıradışı bir arazinin zirvesidir. Ponza ve kumdan doğal bir amfitiyatroyu andırır yanardağın konisi, deniz seviyesinden 2000 metre yükseklikte daha eski bir yanardağın krateri üzerine oturur 74 km uzunluğunda bir duvar ile çevrelenen eski krater, dağların derinliklerinden yüzeye vuran turuncu, mor, kızıl, gri ve koyu sarı renkli hırpalanmış kayaların savaş alanıdır.

Kanalarla ve derin vadilerle yanmış ve erimiş lav ile oyulmuştur. Tüm araziye Las Canadas del Tiede Ulusal Parkı denilmektedir. Zirve de savaş yaralarıyla doludur. Dik ve kayalık eteklerinde, tepedeki küçük bir kraterden aşağı dökülen lavların açtığı derin ve karanlık yarıklar görünür. Halen 30 metre derinliğindeki bu çukurdan sülfürik gazlar çıkmaktadır ve dağlar yüzyıllar boyunca lav püskürtmeye devam etmiştir.

Pico de Teide Yanardağı’nın (Volkanik Dağ) Genel Özellikleri

Tenerife’yi genellikle, dağlık ve Teide tepesinin taçlandırdığı üçgen biçimli bir ada olarak tarif eder. Fakat aslında adanın tamamı bu görkemli dağın bir uzantısıdır. İspanyol topraklarının en yükseği olan 3718 metrelik zirvenin altındaki volkanik tepelerin çam kaplı etekleri, kuzeydeki vadilere ve güneydeki sahillere dek uzanır. Teide’nin en sarsıcı yanı pırıl pırıl güneşli bir günün en erken saatinde oluşturduğu gölgedir.

Denize doğru 200 km boyunca suyu karartan dev bir pramit dünyanın gölgesidir. Teid’nin engin cüssesi nedeniyle oluşan gölge, adanın doğu ve güney kıyılarında serinlik oluşturduğu için burada su nisbeten daha soğuktur bu nedenle bu kesimler bir yandan turistlere eğlence yeri oluştururken diğer yandan da balina ve yunuslara dinlenme yeri sağlamaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.