Pigment Nedir?


Pigment , bütün boya pigment olarak bilinen önemli bir katkı maddesinden yapılır. Bu küçük parçacıklar zemin rengi malzemeydi. İlk önce topraktan veya kilden çıkarıldılar. Pigmentleri hazırlamak ve boya haline dönüştürmek için eski süreçleri kullanmaya devam etsek de, modern pigmentler laboratuvarlarda sentezlenir.

Hem sentetik hem de doğal pigmentlerin kalitesi hakkında konuşurken aşağıdaki özellikler dikkate alınır:

Işık haslığı: Bir pigmentin ışığa maruz kaldıkça solması oranı.
Isı kararlılığı: Pozların ısıya maruz kaldıklarında nasıl tepki verdiğini.
Toksisite: Canlı veya canlı olmayan bir nesneye zarar verme derecesi.
Renklendirme kuvveti: Belirli bir gölge elde etmek için ne kadar pigment gereklidir.
Opaklık veya şeffaflık: üst kat kuruduktan sonra boya altındaki katmanları kolayca görebilir mi.

Pigment MAVİ

Ultramarin yapmak için kullanılan mavi pigment kaynağı yarı kıymetli taş lapis lazurudur. Doğal ultramarin üretmek için en zor olan, çünkü sert lapis lazuli, boya yapmak için ince bir toz haline getirilmelidir. En eski renk rengi Afganistan’daydı. Mavi, bu rengin üretilmesi ne kadar zor olduğundan, sanatta çok az kullanılırdı. Sanatçılar boyama masraflarını düşürmek için mavi üst katmanını yalnızca ultramarin ile boyayacaklarına kadar giderlerdi.

Azurit, mavi pigment üretimi de dahil olmak üzere birçok kullanım alanına sahip yumuşak, mavi bir bakır mineralidir. Renkli mavi üretme işlemi, daha pahalı olan kuzenini yapmakla benzer. Bununla birlikte, bakırdan bir mineral olduğu için, pigmentler yağa eklendiğinde hafif yeşil renkte, yumurta sarısına eklendiğinde (doğal renklerde bir baz olarak da kullanılır) yeşil-griye dönüşür.

Kapsamlı bir geçmişi olan mavi bir gölge Indigo’dır. Indigo rengi, bu pigmentin bilinen en eski üretim merkezi olan Hindistan’dan alınıyor. Ultramarinden daha nispeten daha ucuz üretim araçları rengi önemli bir ticaret malına dönüştürdü. M.Ö. 7. yüzyılda batıya kadar Yunanistan ve Roma’ya lüks bir madde olarak ihraç edildi. İndigo, Indigofera tinctoria bitkisinin yapraklarını fermente ederek ve mavi renkli bir toz oluşturmak üzere lye ile karıştırarak üretilir.

Cerulian mavisi 1805 yılında Andreas Höpfner adlı bir adam tarafından keşfedilmiştir. Kobalttan yapılmış ve saf renginden dolayı ödüllendirilmiştir. Özellikle sanat dünyasında, opak olduğu, kolayca solmadığı ve diğer mavi pigmentlerin aksine herhangi bir yeşil tonunu yaymadığı için övülür.

KIRMIZI

Vermilion, mineral cinnabar’da oluşan, opak turuncu-kırmızı bir pigmenttir. Cinnabar, dünyada bulunan en yaygın kullanılan minerallerden biridir. Çünkü  dünyada kolayca bulunan  bir mineraldir. Mineral, ince bir toz haline getirilir ve bir boya tabanı ile karıştırılmaya hazır olmadan cıva ve kükürt ile ısıtılır. Bununla birlikte, evli kadınların sindoor’u kullandıkları Hindistan’da olduğu gibi bu kimyasallar da olmadan, saçlarının ayrılmasında kırmızı bir çizgi ile kullanılıyor.

Karmine, aynı zamanda kızılötesi göl veya kokineal kırmızı olarak bilinir, karminik asidin alüminyum tuzundan türetilen parlak kırmızı bir renktir. Bu karmaşık gelebilir, ancak bu asit doğal cochineal  bulunur. Böcekler kurutulur ve pigment salınması için suda haşlanır. Daha sonra su, bu sıvıyı toz haline getirilmiş bir pigment haline getirmek için bir kimyasal ile muamele edilir.

Madder gölü, bir masalda bir su kütlesi adı gibi sesler çıkarıyor, ancak aslında yüzyıllar boyu kullanılan bir pigmentin adı. Bu doğal pigment, ‘madder’ ailesinin bitkilerinden çıkarılır. Kökün dış kahverengi tabakası, ortak bir renk değişikliği verirken, içteki sarı kat, fermente edildiğinde parlak kırmızıya dönüşür.

YEŞİL

Malakit, Ultramarin ile aynı şekilde yeşil pigment üretiminde kullanılır. Bu bakır karbonat minerali, Rusya’nın Ural dağlarında, Afrika’nın, Fransa’nın, İtalya’nın ve Birleşik Devletlerin birçok yerinde doğal olarak bulunur.

Paris yeşili bakırın inorganik bir bileşimi. Bu zehirli madde Paris yeşili olarak adlandırıldı, çünkü Paris’in kanalizasyonlarındaki sıçanları öldürmek için kullanılıyordu. Bileşik, daha koyu bir gölge için daha açık, canlı bir yeşil elde etmek için ince bir toz haline getirilebilir veya biraz kaba bırakılabilir. Yüksek toksisiteye rağmen bugün bile boya üretiminde kullanılmaktadır.

Oldukça pahalı bir yeşil pigment, adını aldığı elementten yapılan Kobalt yeşili. Kobalttan ekstrakte edilen yeşil, ışığa maruz kaldığında çok kolay yok olur. Yüksek maliyet ve kolay bozulduğu için onun kullanılmasına neden oluyor. Bununla birlikte, bilim adamları, kobaltın bilgisayar depolama aygıtlarının verimliliğini artıran belirli manyetik özelliklere sahip olduğunu keşfetti.

SARI

Hindistan sarı rengi, sadece mango yaprakları verilmiş sığırların inek idrarını toplayarak üretilmiştir. İdrar kaplarda toplandı ve bir ateşin üzerinde ısıtıldı. Konsantrat filtrelendi ve geriye kalan tortu top haline getirildi, daha sonra kurutuldu ve daha sonra Avrupa’da sarı boya haline getirildi. Floresan renk tonundan dolayı sarı renk tercih edilmiştir.

Antimon sarı olarak da bilinen Napoli sarısı, en eski sentetik pigmentlerden biridir. Avrupa’nın eski ustaları bu pigmenti yoğun bir şekilde kullandılar, ancak artık çok fazla toksik olmadığı için kullanılmadı. Renk, adını Mt.’den çıkarılan kurşun antimoniatın doğal yataklarından alır.

Hansa sarı, mürekkep ve yağlı boya ile akrilik boya kullanılan sentetik bir pigmenttir. Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen önce Almanya’da yapıldı ve kadmiyum sarısı, krom sarısı, orpiment ve gamboge gibi selefler ile değiştirdi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.