Pisa kulesi neden eğri? Pisa kulesi hikayesi


Eğik Pisa Kulesi görünüşe göre bir süre daha sağlam bir biçimde eğik durmaya devam edecek. Temelinde yapılan büyük bir çalışmanın üstünden on küsur yıl geçen kusurlu yapının eğimi artmadı. Hatta Imperial College London’dan, inşaat mühendisi John Burland, uluslararası ekibinin mermer çan kulesini 48 santim düzeltip eğim açısını yüzde 10 azaltmayı ve yavaş yavaş yatan yapıyı neredeyse durdurmayı başardığını söylüyor.

pisa kulesi
Pisa Kulesi’ndeşakacıturistler kuleyeyaslanıyor.İtalya’daki buçan kulesi, 800yıldan uzunsüredir yerçekiminemeydanokuyor.

Kolay bir iş değildi bu elbette. 1173–1370 arasında alüvyon ve kil üzerine inşa edilen sekiz katlı, 55,5 metrelik kule, sabitleştirme çabalarına pek çok kez direnmişti. En sonunda alttan kazma adı verilen bir yöntemle toprak çıkarılması ve yeraltı sularını düzenlemek için yeni kuyuların eklenmesi sorunu çözdü. Artık en büyük korku, büyük bir deprem. “Onun dışında, bir daha önemli derecede yattığını görürsek çok şaşırırım.” diyor Burland.

Pisa Kulesi neden hep eğikti?

İtalya’nın Pisa kentinde bulunan Pisa Kulesi’nin yapımına günümüzden yaklaşık 800 yıl önce başlanmış. Ancak inşaat biraz ilerledikten sonra kule eğilmeye başlamış. Bunun nedeni, Pisa Kulesi’nin inşa edildiği zeminin yumuşak ve kaygan olmasıymış. Ayrıca kulenin temeli de pek derin değilmiş, yalnızca üç metreymiş. O yıllarda İtalya başka devletlerle savaş halindeymiş. Bu nedenle kulenin yapımı yaklaşık 100 yıl süresince durdurulmuş. Bu sürede kulenin zeminindeki toprak biraz oturmuş.

Daha sonra kulenin inşaatına kalınan yerden devam edilmiş. Kulenin eğikliğini azaltabilmek için sonraki katların tavanları kulenin eğrildiği tarafta daha yüksek yapılmış. Ancak bu da eğikliğin düzelmesine çare olmamış. Kulenin yapımı tamamlandıktan sonra daha fazla eğilmemesi için pek çok çalışma yapılmış. 2008 yılında yapılan son çalışmaların ardından, kulenin en az 200 yıl boyunca daha fazla eğilmeyeceği sonucuna varılmış.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.