Ponza Taşının Faydaları


Topuk taşı olarak da bilinen ponza taşı, cilt bakımı için kullanılan aparatlardan biridir. Volkanik faaliyetler sonucu oluşan ve ponza diye bilinen bir taştan elde edildiği için bu adı almıştır. Tamamen doğal ve hijyeniktir. Delikli bir yüzeye sahiptir ve suyu emmez. Yüksek ısıda oluşmuş olan bu taşın çürüme özelliği de yoktur. Ponza taşının birçok kullanım alanı ve faydası bulunmaktadır.

Ponza taşı nasırların temizlenmesinde kullanıldığından bazı yerlerde nasır taşı olarak da bilinir. Bu nasırlar ayak, el, diz, dirsek gibi vücudun çeşitli bölgelerinde oluşmuş olabilir. Bu bölgelere, yumuşak hareketlerle uygulanan ponza taşı oradaki nasırı yumuşatarak deriden atılmasına yardımcı olur. Ponza taşını uygularken sert hareketlerden kesinlikle kaçınmanız gerekmektedir. Sadece nasırlara değil vücudun çok çeşitli bölgelerine rahatlıkla uygulanabilir. Peeling yapmak için oldukça etkili bir araçtır. Böylece derideki ölü hücreleri temizler ve cildin daha rahat nefes almasına yardımcı olur. Bunu yaparken, ponza taşını kullanmadan önce yarım saat kadar sıcak suda bekletebilirsiniz.

ponza taşı

Ponza taşının bilinen bir diğer adı da topuk taşıdır. Bunun sebebi topuklardaki sertliği gidermede de oldukça etkili olmasıdır. Giyilen ayakkabılar, gün içerisinde sürekli ayakta kalmak, cildin kuruluğu gibi sebeplerle ortaya çıkan bu sertleşmeyi ponza taşı sayesinde kolayca giderebilirsiniz. Topuklarınız kuru ya da hafif nemli iken ponza taşıyla yumuşakça ovalarsanız, topuklarınız daha nemli ve sağlıklı olacaktır.

Ponza taşının vücudun çeşitli bölgelerine uygulanarak kuru ve sertleşmiş derileri dökmesi ve cildi yenilemesinin yanısıra, kıl dönmesi ve batıklara karşı etkili olduğu da bilinmektedir. Ponza taşı kullanarak, vücudunuza doğal peeling yaparken bir yandan da batıkları ve kıl dönmelerini yok edebilirsiniz.

Ponza taşı vücuttaki kan dolaşımını da hızlandırır. Özellikle selülitli bölgelerin duştan sonra ponza taşıyla yavaşça ovalanması kan dolaşımını hızlandırarak selülitlerinizin azalmasını sağlar.

Vücuda uygulanan doğal bir bakım ürünü olan ponza taşı ayrıca; inşaat, mobilya, boya, cam, tekstil, restorasyon, plastik, metal, kozmetik gibi sektörlerde de kullanılır.

Vücudunuza sağladığı faydalar sebebiyle sık sık tercih edebileceğiniz bu taşı aktarlardan, kozmetik ürünleri satan yerlerden ya da marketlerden kolayca bulabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.