Prostat Neden Olur? Prostat Kanseri Belirtileri? Nasıl Tedavi Edilir?


Prostat büyümesi nasıl tedavi edilir? Prostat büyümesi nasıl tedavi edilir? Sorusunun çeşitli cevapları vardır. Prostat büyümesi tedavisinin tek bir yolu yoktur. Prostat büyümesi farklı yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.Prostat büyümesi nasıl tedavi edilir? Sorusunun ilk tedavisi ilaçla tedavidir. Hekimler durama göre prostat büyümesini ilaçla tedavi edebilmektedirler. İlaç kullanan hastalar bu sorundan kurtula bilmektedir.

Prostatit en basit tanımıyla, prostat bezinin iltihaplanmasıdır.3 50 yaşın altındaki erkeklerde en sık karşılaşılan üreme sistemi hastalığıdır. Yapılan araştırmalara göre prostat iltihabı, tüm yaş ve etnik kökendeki erkeklerin %10-14’ ünü etkilemektedir ve erkeklerin %50 ‘den fazlası hayatlarının bir noktasında prostatit atağı geçirmektedir.3

Kim Risk Altındadır?

Eğer yeterince uzun yaşarsa hemen tüm erkeklerde prostat kanseri gelişir. Yaş arttıkça prostat kanseri gelişme riski artar. Prostat kanserlerinin %85’i 65 yaşın üzerindeki erkeklerde saptanır. Ancak, bazı erkeklerde çok daha erken yaşlarda prostat kanseri gelişebilir. Henüz bilemediğimiz nedenlerden ötürü Afrika kökenlilerde prostat kanseri gelişme riski daha yüksektir. Asya kökenliler bu açıdan daha düşük risk taşımaktadırlar.

Prostat Nedenleri

 • Prostat her erkekte bulunan bir bezdir. Bu bezde husule gelen mütenevvi nedenlerden kaynaklı olarak prostat iltihabı, prostat büyümesi ve prostat kanseri gibi hastalıklar ortaya çıkar. Her birinin nedenleri ise ayrıdır.
 • Prostat kanseri nedenleri: Kesin olarak nedeni bilinmez ancak ailesinde daha önce bu sorunu yaşayan erkeklerin varlığı, risk demektir. Yaşın ilerlemesi, zenci olmak, erkeklik hormonunda azalma, kadınlık hormonunun artışı gibi nedenler prostat kanseri sebepleri arasındadır.
 • Prostat büyümesi nedenleri: Kesin olarak sebebi bilinmez ancak erkeklik hormonunda görülen değişimlerin payı püyüktür. Hadım edilmek, kısırlaştırılmak da nedenlerinden bir tanesidir.
 • Prostat iltihabı nedenleri: Bakterilerin yol açtığı bir sorundur. kalın bağırsakta oluşan iltihaplar, makat bölgesindeki yaralar ve hatta bademcik iltihabı da sebepleri arasındadır.

Prostat Kanseri Belirtileri

 1. Özellikle akşamları sık sık idrara çıkma dürtüsü olur,
 2. Ayakta durduğunuzda idrara çıkma zorlukları yaşarsınız. Ayrıca idrara çıkma sürecinin başlatılması ve bitirilmesi de zorlaşmaktadır,
 3. Azalan idrar akışı,
 4. İdrarda renk değişimi olur,
 5. İdrar yaparken yanma hissi oluşur,
 6. İdrar işlemi başlangıcında hoş olmayan bir his meydana gelir,
 7. Kalçalarda, bacaklarda veya alt sırta ağrı veya uyuşma,
 8. Şiddetli kemik ağrısı,
 9. Bacaklarda veya pelvik bölgede rahatsızlık ve şişme,
 10. Boşalma ile ilgili sorunlar – ağrılı boşalma,
 11. İktidarsızlık – Erektil Disfonksiyon,
 12. İdrarda kan (Hematüri),
 13. Menide kan (Hematospermi)

Yukarıda saymış olduğumuz kanser belirtilerine dikkat ettiğiniz sürece erken teşhis ile bu sorunu atlatma şansınız daha yüksek olacaktır. Kadınlarda meme kanseri erkeklerde prostat dikkat edilmesi gereken en büyük sorunların başında geliyor. Günümüzde çoğu kanser türü belitileri takip edildiğinde tedavi edilebiliyor.

Prostat Nasıl Tedavi Edilir?

 • Akut bakteri kaynaklı prostat tedavisinde hastanın hastaneye yatması ve doktor gözetiminde tedavisine devam etmesi uygun görülür. Yaklaşık 2 haftalık bir tedavi süresi bulunur. İdrarını yapmakta zorlananlara sonda takılır.
 • Kronik bakteri kaynaklı prostatta antibiyotik tedavisi uygulanır ve bu sorunun tedavisi de 4-6 hafta sürer. Geçmeyen veya daha sonra tekrarlayan şikayetlerde yeniden antibiyotik tedavisine başlamak gerekir. Nadir durumlarda ameliyat uygulanır.
 • Kronik bakteri dışı kaynaklı prostat tedavisinde alfa blokerler, anti-inflamatuar ilaçlar, bitki ekstreleri gibi ilaçlar ön plandadır. Nadiren prostat masajı uygulanır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.