Pusula Nasıl Yapılır?


Yönümüzü, kuzeyi, güneyi gösteren ve sık sık olmasa da zaman zaman lazım olan pusulamızı ev de kendi imkanlarımızla da yapabiliriz.

Önelikle pusula, genel olarak trafikte ve arazi incelemesinde görev alan, dünya üzerinde yön tespit etmekte kullanılan bir cihaz. Pusula çeşitleri manyetik veya cayroskopik olarak ya da bir yıldıza uyarak yön belirleme prensipleriyle çalışırlar. Manyetik pusula, neredeyse dünyanın en eski pusula türüdür ve sık sık “manyetik pusula” sözcüğü ile eş anlamlı olarak kullanılır.

Pusulamızı yapmak için belirli malzemelere ihtiyacımız var, bu malzemeler

Pusula
Pusula
  • Makas
  • Mıknatıs
  • Pipet
  • Dikiş iğnesi
  • Bir kap su

İlk olarak işe pipetimizden yaklaşık birer santimlik iki adet parça keserek başlıyoruz, pipetimizi kestikten sonra kestiğimiz parçaları bir kenara koyuyoruz. Sonrasında dikiş iğnemizi mıknatısımıza iyice sürüyoruz, buradaki amaç iğnenin manyetik bir özellik kazanması. İğnemizi mıknatısa sürüp manyetik özellik kazandırdıktan sonra iğnemizi alıp kestiğimiz pipet parçasının yan tarafından delerek geçiriyoruz, kestiğimiz diğer pipet parçasını da aynı şekilde yapıyoruz. Bunları yaparken iğnenin sivri olan ucu ve ip geçirilen kısmı dışarda kalması gerekiyor. Sıra geldi pipete geçirdiğimiz iğnemizi su yüzeyine bırakmaya.

Su yüzeyine bıraktığımız iğne kendiliğinden dönecektir ve sivri olan kısmı kuzeyi, iplik geçirilen kısmı ise güneyi gösterecektir. Eğer ben tatmin olmadım bununla derseniz tekrar iğneyi farklı bir şekilde su üzerine koyup ısrarla aynı yöne döndüğünü görebilirsiniz. Artık sizin de evde kolayca yapabileceğiniz bir pusulanız var.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.