Radyasyon Nedir?


Dünya savaşı sırasında Einstein bir dizi araştırmalar sonucunda atomu parçalarına ayırmanın mümkün olduğunu söylemiş ve bilim adamları bunlar üzerine çalışmaya başlamıştır. Ancak zaman içinde bu dünyanın en büyük tahribatlarından birini yaratan olayın yani Hiroşima’nın sebebi olacaktır. Einstein yıllar sonra atomu parçalamanın iyi bir fikir olmadığını kullanım şeklinin böyle olacağını bilse asla söylemeyeceğini açıklamıştır. 2. Dünya savaşı sırasında araştırmalarda atomun parçalara ayrıldığı gözlemlenmiştir. O döneme kadar maddenin en küçük yapı birimi atomdur. A

ncak sonradan atom çevresinde proton ve nötronlar olduğu gözlenir. Bunların birbirinden ayrılmasının mümkün olduğu gibi birbirleri ile çarpıştırıldığında müthiş bir enerji elde edilmektedir. Nu enerji sonucunda radyasyon elde edilir. Peki; radyasyon nedir?

  • Her atomda protonlar ile nötronlar vardır
  • Atomun çekirdeği etrafında bu iki oluşum belirli bir yörünge etrafında durmaktadır
  • Bir maddenin çekirdeğinde olan nötron sayısı ile proton sayısı eşit değil ise sorun çıkar
  • Özellikle nötron sayısının fazla olduğu durumlarda nötronlar parçalanarak kendini imha ederler
  • Bu durumda bir takım ışınlar yayılmaya başlar. Bu ışınlara; alfa, beta ve gama denir. Gözle görünmeyen bu ışık huzmelerine radyasyon adı verilmektedir.
Radyasyon
Radyasyon

Günümüzde birçok cihazda radyasyon vardır. Teknoloji geliştikçe radyasyon hayatımıza girmeye başlamıştır. Çevrenizde bulunan birçok cihazdan radyasyon yayılmaktadır; TV, Cep telefonu, klima, çamaşır makinası ve daha bir sürü şey. Özellikle mikrodalga fırınlar büyük bir sorun teşkil etmektedir. Çünkü bir baz istasyonundan çok daha fazla radyasyona maruz kalmanıza neden olur.

Aynı zamanda radyasyon bazen olumlu yerlerde de kullanılabilmektedir. Son dönemde özellikle tıp alanında çok daha etkili bir biçimde kullanılmaya başlayan radyasyon özellikle kanserli hastalar üzerinde büyük etkiler uyandırmış ve kanserli hücrelerin yok edilmesi için büyük bir yardımcı olmuştur. Kanserli bölgeye yapılan radyasyon uygulamaları çeşitli araçlar ile insan bünyesine uygun şiddetlerde uygulanmakta ve bu bölgedeki bozuk hücreleri yok ederek hastalığın gidişatını yavaşlatmakta bir süre sonra da kanserli bölgeyi tamamen temizlemektedir. Ancak bu süreçte kişiler yine de tedavide zorlanmaktadır. Kişilerin saçlarının ve kaşlarının döküldüğü bu tedaviyi kemoterapi olarak biliyorsunuz.

Yeni yapılan uygulamalarda kişilerin kanlarına aktarılan üzerinden oynanmış radyasyonlu hücrelerin tümörlü ya da kanserli hücreye yapışması bu şekilde kendini patlatması sağlanmaktadır. Birçok kişiye uygulanan bu yöntem kanserin son aşamasında olan kişiler içindir. Eğer hiçbir tedavi yanıt vermiyor ve kanseriniz hızlı bir şekilde son aşamaya yaklaşıyorsa o zaman bu ışınlardan yararlanılmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.