Radyasyon Onkolojisi Nedir?


Radyasyon onkoloji tedavisi kanser tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Kanser tedavisi 3 evreden oluşmaktadır;

Cerrahi,

Kemoterapi,

Radyoterapi.

Radyoterapi tedavisi tedavinin başlangıcında, zaman zaman sonunda, zaman zaman ortalarında mutlaka hastalık ile mücadele etmek ile kullanılan tedavi yöntemidir. Son 10 yılda teknolojinin gelişmesi ile radyoterapi cihazlarının da kalitesi daha artmaya başlamıştır. Kalitesi derken radyoterapi uygulanan hastalarda yan etkiler daha az oluşmaya başlamıştır.

Örneğin baş boyun tümörlü hastalar önceki yıllarda yapılan tedavi yöntemleri ile tükürük bezleri çok fazla korunamıyordu, hasta hastalığından iyileşmiş olsa bile ağzı kuru bir şekilde hayatını devam ettirmeye çalışıyordu. Veya ciltlerinde reaksiyonlar daha fazla olabiliyordu. Bağırsak ile ilgili yan etkiler daha fazla oluyordu. Şimdi yapılan tedavi ile hem tümörü ortadan kaldırmak hem çevresindeki kritik organlara minimum zarar vererek tedavi işlemi gerçekleşiyor.

Beyin bölgesinde gözün tam arkasında ki bir tümörü radyoterapi ile gözün fonksiyonlarını koruyarak arkadaki beyincik dokusunu tamamen korumaya çalışarak, işitme sinirlerini koruyarak radyasyon onkoloji yapılmaktadır. Radyoterapinin olmazsa olmazsa tedavi aşamasıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.