Rahim Dinlendirme Tekniği Ne Zaman Uygulanır?


Rahim dinlendirme tekniği, bazı nedenlerden dolayı tip bebek uygulaması sırasında rahim duvarının fazla kalınlaşması, rahim duvarının ince kalması veya öztorojen hormonlarının yükselemsi. Bütün bunlar rahim içerisine yerleştirilecek embriyonun tutunmasına olumsuz etki yaratan faktörlerdir. Bu tarz problemleri yaşayan hastalarda rahmi dinlendirerek herşeyin daha normalize hale geldikten sonra transferi planlamak başarıyı artırmaktadır.

Rahim Dinlendirme Kimlere Uygulanır?

Rahim
Rahim

Geçmiş yıllarda sınırlı bir grup hastada uygulanan bu yöntemi artık çok daha geniş bir yelpazede gerçekleştirebiliyoruz. Bunun en önemli nedeni, gelişen laboratuvar teknolojileri ve bunu takiben embriyo dondurma tekniklerinde ulaşılan yüksek başarılardır. İlk zamanlarda vücudunda tedavide kullanılan ilaç ve hormonlara karşı aşırı hassasiyet görülen (ovaryen hipersitmülasyon sendromu) hastalarda zorunlu olarak uygulanmaktaydı.

Günümüzde ise tedavi sürecinde rahim ortamında bozulma görülen veya ilaçlara bağlı olarak gebelik başarısında rahim ortamı kaynaklı azalma olabileceğini düşündüğümüz hastalarda da rahatlıkla kullanmaktayız. Hatta bazı hastalarda tedavileri sırasında oluşan sosyal nedenlere bağlı olarak bile embriyo transferi kolayca ertelenebilmektedir.

Kaynak: https://doktorus.com/


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.