Rahim kanseri belirtileri nedir? nedenleri ve tedavisi


Rahim kanserinde nasıl belirtiler görülür?

Kadınların menopoza girdikleri 50’li yaşları düşünülürse, 50 yaşından önce ara kanamalar veya kanamada miktarın artışı. Uzun süre kanamasız bir dönemden sonra aniden bir kanama olması. Bazen de bir akıntı şeklinde karşınıza çıkabilir. Çok nadiren ise rahim ağzı testinde içeriden gelen hücrelerin, iyi huylu bile görünse içeriden gelen sinirler ipucu verilebilir. İlişkide kanlı sulu akıntı, sarı hiç kesilmeyen akıntıların olması durumunda rahim kanseri gelişiyor mu diye test edilmesi lazım.

Menepoz dönemini başladıktan sonra ise bunlara ek olarak, ara kanama, lekelenme olması veya rutin kontrollerde rahim iç dokunun zarın kalınlaşması ve belirli bir kalınlığın üzerine çıkması durumunda rahim kanseri ön tanısı veya şüphesi ile girişimlerden bulunulmalıdır.

Rahim kanseri teşhisi için en önemli şey belirtiler açısından uyanık olmaktır. Anormal kanama, lekelenme, yeni bir akıntı veya menopozdan sonra kanama veya lekelenme olması rahim kanseri belirtileridir. Bu belirtiler daimi olabileceği gibi geçici de olabilir. Özellikle menopozdan sonra, her anormal kanamanın bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir.

 • Menopoz sonrası yaşanan vajinal kanamalar en önemli belirtidir. Bu kanamalar, hafif veya ağır kanamalar gibi geniş bir yelpazede görülebilir.
 • Vajinadan gelen çok az kanlı fakat, sulu ve kokulu akıntı
 • Cinsel ilişki sonrası kanama (postkoital kanama)
 • Menopoz dönemine girmemiş kadınlarda adet dönemleri aralarında yaşanan kanamalar nadir de olsa rahim kanserinin belirtisidir.
 • Cinsel ilişki sonrası ağrı, karında ağrı ve karında rahatsızlık hissi rahim kanseri belirtisi olabilmektedir.
 • rahim kanserinin ileri evrelerinde halsizlik, kilo kaybı ve kabızlık gibi diğer belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Yine aşağıdaki belirtilerden bir kaçı veya biri görüldüğünde kesinlikle hekime başvurulmalıdır.

 • Cinsel ilişki sonrası veya banyo yaptıktan sonra kanama
 • 7 günden uzun süren kanama
 • Her 21 günde veya daha sık görülen adet kanaması
 • Menopoza girdikten 1 sene veya daha uzun süre sonra meydana gelen kanamalar
 • Karnın alt kısmında ağrılar ve/veya şişlik

Rahim kanseri için kimler risk altındadır?

Hiç doğum yapmamış veya doğum yapmasına engel olan adet bozukluğu olan yani uzun süreli adet görmeyen kişiler risk altındadır.

Tek başına östrojene maruz kalmış kişiler, östrojen rahim kanseri için tehdit edici faktördür. Normal kilonun üzerinde bayanların bulunması da vücudun bazı hormonları östrojone daha fazla çevirmesi nedeniyle onları risk altına atmaktadır.

Rahim kanseri nasıl teşhis edilir?

Rahim kanserleri hastalar genelde menepoz sonrası kanama bozuklukları ya da menepoza girmemiş olanlarda kanama bozuklukları ile doktora başvurular. Bu hastaların teşhisinde kullanılan yöntemler başlıca; rahimden biopsi almaktır. Doku tanısını kazanmak için biopsi yapılmaktadır.

Rahim kanseri öncelikle akla gelmesi gereken bir tanı olup. Akla geldikten sonra dikkatli bir hikaye ve hemen arkasından iyi ve detaylı bir incelemeden sonra doktorun şüphelenmesi ve bunu takip eden biopsi ile teşhis edilebilir.

Biopsinin çeşitleri vardır. İnce kullanılan ofis aletlerinden normal detaylı parça almaya giden çeşitli yöntemler ile rahim içerisinden doku örneklendirmesi yapılmalı ve bu doku örneklerinin sonucuna göre tanısı konulmalıdır.

Rahim kanserinin erken teşhisi için hangi yöntemler kullanılır?

Rahim kanserinin erken teşhisi için hasta risk altında ise bu konuda aydınlatılması ve düzenli olarak kontrollerine gidilmesi ve aksatmaması söylenmektedir.

Rahim kanserinde risk altında olan hastaların özellikle hangi öncül belirtiler ile hastaneye ve doktora gidip benim böyle bir durumum var mı şeklinde yönlendirmesi ile doktora başvurması erken teşhisi sağlayacaktır.

Herhangi bir tarama yöntemi olmamaktadır, rutin kontroller ile ve hasta eğitimleri ile erken teşhis sağlanabilinir.

Rahim kanseri için nasıl bir cerrahi tedavi uygulanır?

Rahim kanserinin tedavisinde öncelikle cerrahi yer almaktadır Cerrahi olarak tedavi ediliyor ise hastanın artık ilk evresinin ilerlemediğinin bir anlamda göstergesi olmaktadır. Cerrahi tedavi esas ve başlangıç tedavidir.

Cerrahiye uygun olan hastalarda kapalı yöntemler ile tedavi edilmektedir. Rahimin alınmasına ek olarak lenf yollarının temizlenmesi bazen daha yukarıya doğru çıkarak üst tarafta da yağ yastıkçığı denilen bölgenin örneklenmesi ile giden bir ameliyat şeklidir. Hastalar kapalı ameliyatları kolay tolere edebilmektedir.

Rahim kanseri tedavisinden sonra hangi kontroller düzenli yaptırılmalıdır?

Rahim kanseri tedavisi olduktan sonra ek tedavi gerekliliği var ise hasta ışın, nadiren de olsa kemoterapi gibi tedaviler olmaktadır. Tedavisi tamamen tamamlanmış olan hastalarda 5 yıllık tedavi sonrası takip protokolü olmaktadır.

6 ayda bir yer görüntüleme yöntemleri ile ek olarak hastalığın başka bir yerde tekrar ortaya çıkma. Ya da bulunduğu yere geri gelme gibi riskleri var ise onları aydınlatmak için takip tedavisi uygulanmaktadır. 2. seneden sonra takipler daha seyrek olmaktadır. 5. seneden sonra hasta normal bir kadın takibi içerisine alınmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.