Rahmin Ters Dönmesi Nedir?


Gebeliğin gerçekleştiği, bebeğin içeride büyüdüğü, adet görülmesinin sağlandığı yer olan rahim, fizyolojik olarak idrar torbasına yakın ve idrar torbasına yaslanmış vaziyettedir. Rahimi destekleyen bağların sağladığı bu konum 10 kadından 1 ‘inde farklılık gösterebilmektedir. İdrar torbasına yaslanmış olması gereken rahim, bu durumda arkaya doğru ilerlemiştir. Tam olarak ters vaziyete geçen bir rahim, arka kısımda yer alan kalın bağırsağın son noktası ile yakın bir temas halindedir. Rahimi ters duran bir kadın bu konu hakkında hiçbir problem yaşamasa da, bu durumun varlığından rahatsız olabilir.

Rahimin ters durmasının sebepleri

Rahim
Rahim

Jinekolojik muayeneler sırasında, doktor hastasına rahiminin ters durduğundan bahsettiğinde, bunun korkulacak bir yanı olmadığından da söz eder. Rahimin ters durmasında bir problem olmadığından ve çoğu kadında bunun bir sorun yaratmadığını söyler.

Rahimin ters durmasında bazı durumların etkisi bulunmaktadır.

  • Birden çok doğum yapan kadınların, rahimlerindeki tutucu bağlar gevşeme göstererek rahimi olması gerektiği yerden arkaya doğru çekebilmektedir.
  • Menopoz dönemindeki kadınlarda, rahimlerindeki tutucu bağlar gevşeme göstererek rahimi olması gerektiği yerden arkaya doğru çekebilmektedir.
  • Karın içerisinden bir ameliyat geçirmiş olan hastaların da rahmini arkaya çeken durumlar olabilmektedir.

Yukarıdaki rahimin ters dönmesi durumlarını yaşayan hastaların tedavi olmalarına gerek yoktur. Doktorlar bu durumlarda hastanın korkmamasını, bunun bir hastalık olmadığını hastaya belirtirler ve hastalar herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmazlar.

 

  • Sık görülmeyen bir durum olan, yumurtalıklarda ve genital bölgede oluşan kitlesel bir yapının rahimi arka tarafa ittirmesidir. Bu tip durumlarda, kitle ameliyat yoluyla alınır. Hasta bu durumda da herhangi bir risk altında kalmaz. Kitlenin alınması ile birlikte rahim yerinde kalabilir ya da normal yerine geri dönebilir. Kitlenin alınması ile hasta yeniden sosyal yaşamına devam edebilir.

 

Rahimin ters durmasında yaşanan problemler nelerdir?

Rahimin ters durması, genellikle jinekolojik bir inceleme sonucunda tesadüf olarak ortaya çıkar ve bir sorun yaratmaz. Rahimin ters durması durumu, yine sık rastlanmayan ilişki esnasında ağrılara ve regl (adet) döneminin sancılı olmasına yol açabilir.

Rahimin ters durması, olası bir hastalığın belirtisi ise bu belirtiler kısa süre içerisinde kendisi belli etmekte ve doktor tarafından müdahale edilebilmektedir. Hastanın, yaşatığı sorunları doktoruna eksiksiz bir biçimde anlatması dahilinde rahimin ters dönmesindeki etken olan hastalık kısa sürede teşhis edilebilmektedir.

Rahimin ters durması ile ilgili bir tedavi mevcut mu?

Rahimi ters duran bir hasta, bu durumdan herhangi bir şekilde rahatsızlık duymuyor, sosyal yaşantısından geri kalmıyor ve bu durumdan yola çıkarak bir problem yaşamıyorsa tedavi edilmesi şart değildir. Doktorlar bu durumun bir hastalık olmadığını hastaya vurgulamaktadır.

Rahimin ters durması, beraberinde bir hastalığı getirmiyorsa gebe kalmayı da engellememektedir. Rahimi ters duran bir kadın gebelik sürecini sorunsuz bir şekilde geçirebilmektedir. Rahimi ters duran bir kadın, gebelik döneminde herhangi bir sorun yaşamaz. Gebelik döneminde ters duran rahim öne doğru ilerler ve normal pozisyonunu alır. Gebelik sonunda ise rahim eski haline dönebilir ya da yeniden arkaya itilebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.